Európska únia by sa mala usilovať o priame rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedla vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová. Členské štáty sa však podľa nej musia spoločne postaviť proti ,,provokáciám" z Ruska. Informovala o tom agentúra DPA.

,,Podľa môjho názoru sa musíme ako Európska únia takisto usilovať o priamy kontakt s Ruskom a ruským prezidentom," povedala Merkelová v nemeckom parlamente krátko pred odchodom na dvojdňový summit EÚ, ktorý sa začína vo štvrtok popoludní. ,,Nestačí, aby americký prezident hovoril s ruským prezidentom," uviedla ďalej kancelárka a zdôraznila, že aj EÚ ,,musí navrhnúť rôzne formáty rozhovorov".

Putin sa s americkým prezidentom Joeom Bidenom stretol minulý týždeň (16. júna) v Ženeve. Ako pripomína AFP, išlo o stretnutie, ktoré by podľa slov oboch lídrov mohlo viesť k predvídateľnejším, hoci stále napätým vzájomným vzťahom.

KK47 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin počas rozhovoru pre televíziu NBC s novinárom Keirom Simmonsom 14. júna 2021 v Moskve. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok pred svojou nadchádzajúcou schôdzkou s prezidentom USA Joeom Bidenom odmietol obvinenia, že Rusko stojí za nedávnymi počítačovými útokmi proti USA. V rozhovore pre televíziu NBC tiež upozornil, že druhá strana nepredložila žiadne dôkazy, ktoré by dokazovali tieto podozrenia. FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin spea
Neprehliadnite

Biden je profesionál, vraví Putin a je pripravený pokračovať v dialógu s Američanmi

Nedávne udalosti podľa Merkelovej ukázali, že nestačí, ,,ak budeme na množstvo ruských provokácií reagovať nekoordinovane". Dvadsaťsedemčlenný euroblok by mal voči týmto provokáciám podľa nej zaujať skôr jednotný postoj.

Po hromadení ruských vojsk na ukrajinských hraniciach a viacerých špionážnych škandálov, ktoré vyústili do vyhostení diplomatov, sa Moskva dostala do sporu s niekoľkými západnými krajinami.

V čase veľmi napätých vzťahov medzi Moskvou a Berlínom došlo v Nemecku nedávno k zatknutiu ruského vedca, ktorý je podozrivý zo špionáže pre nemenovanú ruskú tajnú službu. Pobúrenie v EÚ zároveň vyvoláva aj uväznenie kremeľského kritika Alexeja Navaľného, ktorý sa v Berlíne liečil po takmer smrteľnej otrave.