Ruský prezident Vladimir Putin sa počas dnešnej návštevy Moskovskej štátnej univerzity vyhol vyjadreniu k prelomovému rozhodnutiu Nemecka dodať tanky Ukrajine.

Oznámenie Nemecka, že po týždňoch tlaku od svojich spojencov pošle na Ukrajinu tanky Leopard 2, vyvolalo nahnevanú reakciu ruského ministerstva zahraničia a ruského veľvyslanectva v Berlíne, ale prezident sa tomuto problému vyhol.

Putin, ktorý plynule hovorí po nemecky a ktorý ako dôstojník tajnej služby KGB slúžil v bývalom východnom Nemecku, strávil viac ako hodinu odpovedaním na otázky študentov.

Len nepriamo v debate prebleskovala vojna Ruska proti Ukrajine. Študent, ktorý sa predstavil ako Vladislav Olejnik z Ruskom okupovanej časti východoukrajinskej Luhanskej oblasti, povedal Putinovi, že sa vlani zúčastnil „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Moskva nazýva svoju vojnu proti Ukrajine, a jeho snom by bolo pracovať pre tajnú službu FSB, ktorú Putin kedysi viedol ako riaditeľ. Putin poďakoval študentovi za jeho službu vlasti a povedal, že FSB rozhodne bude brať ohľad na jeho ambície. Iný študent uviedol, že sa staral o svojich súrodencov vo veku deväť, 10 a 16 rokov, keď matka vlani odišla na front ako zdravotná sestra. Putin odvetil, že sa jej „hlboko klania“.

Putin kritizoval západné krajiny, keď naznačil, že niektoré štáty podľa neho využívajú vojnu na Ukrajine ako zámienku na „zrušenie“ ruskej kultúry. To je podľa Reuters často opakované, ale ničím nepodložené tvrdenie Moskvy. Putin povedal, že Rusi si ďalej budú užívať Beethovena a Bacha. „Sme súčasťou svetovej kultúry,“ uviedol.

Putin urobil iba nepriamu narážku na súčasné medzinárodné napätie, keď s odvolaním sa na spojenecké jednotky rozmiestnené v členskom štáte NATO poznamenal, že Nemecko - „prísne vzaté“ - zostáva pod americkou vojenskou okupáciou.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 archív Hohenfels - Na archívnej snímke z 27. januára 2022 tank Leopard 2 poľskej armády stojí v zalesnenej oblasti počas medzinárodného vojenského cvičenia vo vojenskom výcvikovom priestore Hohenfels. Zbrojárska spoločnosť Rheinmetall by mohla dodať tanky Leopard 2 pre Ukrajinu najskôr v roku 2024. V nedeľu 15. januára 2023 to uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Armin Papperger, informuje TASR podľa denníka Bild. FOTO TASR/DPA 


ARCHIV - 27.01.2022, Bayern, Hohenfels: Ein Panzer der po
Neprehliadnite

Nemecko schválilo dodávku tankov Leopard 2 na Ukrajinu