Posledné vyhrážky ruského prezidenta Vladimira Putina, že použije jadrové zbrane a ešte viac priškrtí dodávky plynu, neodradili spojencov Ukrajiny v Spojených štátoch a Európe, len posilnili ich odhodlanie pomôcť Kyjevu dosiahnuť víťazstvo. Jediné, čím si nie sú spojenci istí, je, či chcú, aby Putin zvíťazil, alebo prehral, píše Bloomberg.

„Pokúšame sa prísť na to, kde je Putinova úniková cesta. Ako sa z toho dostane von?“ položil si vo štvrtok na charitatívnom podujatí v New Yorku otázku americký prezident Joe Biden. „Kedy sa bude cítiť tak, že nielen že nestráca tvár, ale ani nejako veľmi nestráca moc v Rusku,“ dodal.

Zatlačený do kúta

V súčasnosti sa Putin ocitol zatlačený ešte viac do kúta po tom, čo svoje odhodlanie zvíťaziť v ukrajinskej vojne aj napriek očakávanému odporu doma potvrdil povolaním 300-tisíc záložníkov.

„Putin vlastne nastoľuje nové podmienky,“ povedal bezpečnostný expert Alexej Makarkin, ktorý dodal, že ruský prezident už vlastne nemá nijaký manévrovací priestor. S týmto názorom sa podľa Bloombergu stotožnil aj nemenovaný európsky predstaviteľ, ktorý o Putinovi povedal, že je ako zviera zahnané do kúta. A to je tým nebezpečnejšie, čím viac cíti, že je v pasci.

Putin v pasci

Ale Putin v pasci môže byť „dosť nebezpečný a bezohľadný“, najmä ak bude mať pocit, že bude pritlačený k múru,“ povedal pre CBS o ruskom prezidentovi riaditeľ CIA William Burns. Ruský vodca pracuje s „chybnými predpokladmi, na základe ktorých si myslí, že to ukáže aj Ukrajincom, aj Spojeným štátom,“ tvrdí Burns.

Ďalšie dôležité správy

FILE - In this June 29, 2012 file photo, Gen. David Petraeus testifies before the Senate Armed Services Committee on Capitol Hill in Washington. Petraeus, the retired four-star general who led the U.S. military campaigns in Iraq and Afghanistan, resigned Friday, Nov. 9, 2012 as director of the CIA after admitting he had an extramarital affair. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais, File)
Neprehliadnite

USA by zlikvidovali ruské vojská, ak Putin použije na Ukrajine jadrové zbrane, tvrdí exšéf CIA