V Číne sa po prvýkrát objavil variant koronavírusu omikron, potvrdili tamojšie zdravotnícke orgány. To zvyšuje tlak na úradníkov, ktorí už zápasia s epidémiou v jednom z najdôležitejších výrobných centier krajiny, uviedol portál ft.com.

Čínske médiá informovali, že prípad omikronu bol „importovaný“ do prístavného mesta Tchien-ťin, juhovýchodne od Pekingu, kde cestujúcich držia v karanténe predtým, ako môžu pokračovať do čínskeho hlavného mesta.

Miestna vláda uviedla, že nakazení ľudia sa v Tchien-ťine liečia v izolácii v nemocniciach. Potvrdila, že  je to prvý prípad, keď sa v pevninskej Číne objavil variant omikron.

Ustoja politiku „zero covid“?

Administratíva čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga presadzuje v najľudnatejšej krajine sveta politiku „zero covid“, čiastočne kvôli obavám z relatívne nízkej účinnosti domácich čínskych vakcín, ale aj z potenciálnych obetí na životoch, ak by sa covid-19 voľne rozšíril v krajine s viac ako miliardou obyvateľov.

Od objavenia sa vírusu vo Wu-chane pred takmer dvoma rokmi Čína nahlásila len približne 100-tisíc potvrdených prípadov covidu-19, čo je menej ako počet denných prípadov v USA a vo Veľkej Británii.

Objavenie omikronu v meste Tchien-ťin prišlo v čase, keď boli desaťtisíce ľudí v Číne vystavené novým lockdownom kvôli výskytu covidu-19. Úrady majú naponáhlo, aby zvládli desiatky prípadov v delte rieky Jang-c'-ťiang, ktorá je dôležitým výrobným centrom.

China
Neprehliadnite

Čína ohlásila prvý potvrdený prípad variantu omikron

Vážne narušenie výroby

Mestá Chang-čou, Šao-sing a Ning-po, ktoré sa nachádzajú v provincii Če-ťiang  južne od Šanghaja, zaznamenali tento týždeň takmer 200 nových prípadov covidu, čo prinútilo úrady zaviesť obmedzenia pohybu až do marca 2022. Desiatky spoločností, evidovaných v Šanghaji a Šen-čene, potvrdili prerušenie práce. 

Prípad v meste Tchien-ťin bol preukázaný po tom, ako tamojšie ústredie pre prevenciu a kontrolu epidémií vykonalo analýzu sekvenovania genómu, ktorá dokázala, že ide o omikron. Denník Global Times uviedol, že omikron potvrdili u poľského občana, ktorý priletel do mesta z Varšavy.

Zvyšujú tlak na očkovanie

Čínske ministerstvo zahraničných vecí bežne využíva Tchien-ťin ako alternatívne miesto na stretnutia so zahraničnými predstaviteľmi, aby neriskovalo, že vírus prinesú do Pekingu. Virológ z Hongkongskej univerzity Ťin Tung-jen uviedol, že výskyt prípadov omikronu podnieti úsilie vlády o distribúciu posilňovacích očkovaní.

Zdravotnícki úradníci už vydali 2,5 miliardy dávok vakcín čínskej výroby Sinovac a Sinopharm. „Aj keď si nie sme istí účinnosťou vakcín proti omikronu, je potrebné podať posilňovacie očkovania, najmä vysoko rizikovým osobám,“ citoval virológa portál ft.com.

Správkyňa Hongkongu Carrie Lamová povedala, že výskyt omikronu v Číne nezmení plány na opätovné otvorenie hraníc mesta s pevninou. Hongkong zaznamenal sedem prípadov ochorenia na omikron, z toho dva v pondelok.

Všetky prípady sa týkali medzinárodných príchodov z krajín, ako sú Juhoafrická republika, Nigéria, USA a Veľká Británia. Mesto už uplatňuje jeden z najprísnejších karanténnych režimov na svete, pričom príchodziaci musia stráviť až tri týždne v hoteli.

moderna
Neprehliadnite

Ak na Omikron nezaberú súčasné vakcíny, nová už je na ceste

Omikron sa „vyhne“ kontrole

Variant koronavírusu omikron vážne nabúral prioritu Číny dosiahnuť „zero covid“. Problém je, že nový variant sa šíri rýchlosťou blesku cez asymptomatické prípady, ktoré unikajú prísnemu dohľadu komunistickej strany, uvádza trend.sk.

Faktom je, že krajina sa už mesiace borí s roztrúsenými prípadmi delta variantu, ktoré zväčša priniesli letové posádky, prípadne šlo o úniky cez hranice z Mjanmarska, Ruska alebo Kórey. „Vždy dokázali zachytiť prípady včas a zabrániť ďalšiemu šíreniu. Ale omikron sa zdá byť taký prenosný, že by sa mohol vyhnúť kontrole. Nemôžu to úplne udržať,“ povedal podľa webu telegraph.co.uk Mark Williams, hlavný ekonóm pre Áziu v Capital Economics.

Čínske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnilo v novembri správu, v ktorej varovalo, že počet infekcií môže dosiahnuť až 630-tisíc denne, ak sa Čína vzdá ťažko získaných výdobytkov a prejde na západnú politiku kolektívnej imunity. Štát varoval pred „kolosálnym prepuknutím nákazy, ktoré by neúnosne zaťažilo zdravotnícky systém“, dopĺňa trend.sk.

Po „delte“ začal presne pred týždňom strašiť svet nový variant z Afriky, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia pomenovala „omikron“.
Neprehliadnite

Omikron je štyrikrát nákazlivejší ako delta, otázna bude reakcia v zaočkovaných krajinách