Negatívne testovaných vzoriek je na Slovensku doteraz celkovo 7 857. I. Matovič tiež dodal, že z 27 pacientov s ochorením je deväť ľudí vo veku nad 60 rokov. Najmladším novým nakazeným je trojročné dieťa a najstarším 80-ročná žena.

Pozitívne testovaní za pondelok sú štyri ženy a dvaja muži z okresu Bratislava, dve ženy z okresu Hlohovec, dve ženy z okresu Nitra, dve ženy z okresu Rožňava a dvaja muži z okresu Trebišov. Ďalej je to jedna žena z okresu Čadca, jedna z okresu Bánovce nad Bebravou, Martin, Michalovce a jedna z okresu Žiar nad Hronom.

Ďalej je to jeden muž z okresu Bardejov, Galanta, Nové Zámky, Prievidza, Svidník, Trenčín, Trnava a jeden muž z okresu Žilina.

Opatrenia, ktoré boli prijaté na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19, sa javia ako účinné. Ak ich bude Slovensko vedieť dlhšie dodržiavať, mohlo by zaradiť medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládli pandémiu nového koronavírusu, informoval tiež riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana na Úrade vlády SR.

Podľa vládneho analytika sa tak môže Slovensko vyhnúť scenárom, aké sa ukázali v Taliansku, Španielsku či v americkom štáte New York. Vrchol epidémie by na Slovensku mohol byť približne v polovici júla.

Podľa M. Smatanu však je potrebné zvýšiť kapacitu nemocníc a prísne dodržiavať opatrenia približne tri až štyri mesiace. Pri aktuálnom scenári bude Slovensko potrebovať približne tisíc ventilátorov. Podľa premiéra by mala byť vláda schopná zabezpečiť takýto počet.

Pripomenul, že k prístrojom je potrebný aj vyškolený personál. I. Matovič pripustil, že bude potrebných vyškoliť ďalších ľudí, a to minimálne dvojnásobný počet.