Najdôležitejšie správy

Situáciu sledujeme online

21:14 Počet potvrdených prípadov nákazy novým typom koronavírusu v Česku sa v utorok zvýšil na 3257. S odvolaním sa na ministerstvo zdravotníctva o tom informoval spravodajský portál Novinky.cz. Ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, dosiaľ v Česku podľahlo 31 pacientov. Vyliečilo sa 45 ľudí.

20:02 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 499 ľudí. Informovala o tom v utorok agentúra AFP s odvolaním sa na úrady.

19:34 Pacient, pozitívne testovaný na nový koronavírus, ktorý bol prepustený z pľúcneho oddelenia bojnickej nemocnice a v domácom prostredí skolaboval, zomrel na obojstranný zápal pľúc. Po utorkovom rokovaní vlády to v súvislosti s výsledkami pitvy zosnulého uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).

19:13 Počet oficiálne potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu od vypuknutia pandémie prekročil v utorok celosvetovo 40-tisíc. Vyplýva to z výpočtu tlačovej agentúry AFP, ktorá vychádzala z oficiálnych údajov zhromaždených do utorka 18.20 SELČ.

18:43 V americkom štáte New York zomrelo v dôsledku ochorenia COVID-19 dosiaľ 1 550 ľudí. Celkovo tak v Spojených štátoch v utorok presiahol počet úmrtí ľudí infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 číslo 3 000. S odvolaním sa na vyhlásenie guvernéra štátu New York Andrewa Cuoma o tom informovala spravodajská televízia CNN.

18:05 Dánska premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že ak by sa krivka šírenia nového koronavírusu naďalej vyrovnávala, Dánsko by mohlo začať rušiť niektoré obmedzenia už na budúci mesiac.

17:24 Maďarská vláda nariadila v utorok predĺžiť mimoriadne opatrenia súvisiace so stavom epidemiologickej núdze, ktorý vyhlásila 11. marca. Oprávňuje ju na to zákon o ochrane proti šíreniu nového druhu koronavírusu, ktorý schválil parlament v pondelok väčšinou hlasov poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP.

16:55 Rezort školstva, vedy, výskumu a športu plánuje otvoriť školské jedálne, ktoré budú vydávať stravu pre žiakov, študentov a seniorov. Otvorené však budú za prísnych hygienických opatrení. Po utorkovom rokovaní vlády to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

16:30 Ľudia si budú môcť posunúť odklad splátok svojich úverov, hypoték či lízingov. Informoval o tom na sociálnej sieti predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po rokovaní so zástupcami finančného sektora.

15:54 V boji s pandémiou koronavírusu nariadil panamský prezident Laurentino Cortizo v utorok nezvyčajné karanténne opatrenia. Od 1. apríla po dobu 15 dní budú mať ženy aj muži vymedzené odlišné dni v týždni, počas ktorých budú môcť opustiť svoje domovy.

15:38 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostíSR registruje 6 037 žiadostí občanov SR o repatriáciu. Počet ľudí, ktorí sa vrátili do SR zo zahraničia s pomocou štátu a jeho zastupiteľstiev, je 3 349.

15:28 Novootvorené laboratórium pre výskum polymerázových reťazových reakcií, ktoré vybudovali Číňania v irackom Bagdade, vykonáva denne 720 testov na nový koronavírus a pomohlo počas terajšej odstávky irackého národného centrálneho laboratória.

15:02 Starostovia novým koronavírusom najpostihnutejších talianskych miest vyzvali v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Berlín o solidaritu. V tejto súvislosti Nemcov upozornili, že iné štáty Nemecku, zničenému po druhej svetovej vojne, zmiernili dlh.

14:47 Vláda Čiernej Hory zaviedla v utorok dvojtýždňový zákaz nočného a víkendového vychádzania, aby predišla ďalšiemu šíreniu koronavírusu. Obyvatelia Čiernej Hory tak nebudú môcť svoje domovy opúšťať počas pracovných dní v čase od 19.00 do 05.00.

14:32 Slovensko registruje tretieho vyliečeného pacienta z ochorenia COVID-19. Pred utorkovým rokovaním vlády to uviedol minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

13:48 Približne štvrtina lekárov Britskej národnej zdravotnej služby (NHS) je v súčasnosti chorá alebo v karanténe.

13:26 Platforma smepripraveni.sk prináša jednotnú a funkčnú databázu dobrovoľníkov z radov zdravotníckych pracovníkov. V čase kritickej situácie spôsobenej pandémiou nového koronavírusu má byť podporou pre zdravotnícke zariadenia. Autori z občianskej iniciatívy Hackvirus.sk ju predstavili na utorkovej tlačovej konferencii na pôde Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.

13:16 Počet potvrdených prípadov infekcie novým koronavírusom na Ukrajine sa za uplynulých 24 hodín zvýšil o 69 na 549.

12:48 Rakúsko začne od utorka ako druhá krajina v Európe po Islande robiť náhodné testy na nový druh koronavírusu.

V Českej republike podľahol v utorok ochoreniu COVID-19 ďalší človek, aktuálne evidujú už 24 mŕtvych a 3 002 nakazených.

V Iráne zaznamenali za posledných 24 hodín ďalších 141 úmrtí, ku ktorým došlo v dôsledku nového druhu koronavírusu SARS-CoV-2.

12:01 Počet prípadov úmrtia na nákazu spôsobenú koronavírusom stúpol v Španielsku o 849. Je to doposiaľ najväčší nárast za 24 hodín.

11:24 V celom Vietname bude až do 15. apríla platiť celoštátna karanténa s cieľom zastaviť šírenie nového koronavírusu.

11:16 Nástup krízy spojenej so šírením nového koronavírusu pripravil o prácu už milióny Američanov, to najhoršie ich však ešte len čaká. Poukazuje na to vo svojej prognóze pobočka americkej centrálnej banky v St. Louis, podľa ktorej by nezamestnanosť mohla vzrásť nad 32 percent.

11:12 V mimoriadnom režime, ktorý sa však v určitom rozsahu dotkne každého zamestnanca, bude v nasledujúcich týždňoch fungovať strojárska spoločnosť PPS Group Detva. Dôvodom je nedostatok objednávok od odberateľov spolu s výpadkami niektorých dodávateľov surovín a materiálov, súvisiaci s útlmom výroby pre hrozbu šíriaceho sa koronavírusu.

10:36 Opatrenia, ktoré boli prijaté na zastavenie šírenia ochorenia COVID-19, sa javia ako účinné. Ak ich bude Slovensko vedieť dlhšie dodržiavať, mohlo by zaradiť medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládli pandémiu nového koronavírusu. V utorok o tom informoval riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana na Úrade vlády SR.

10:23 Na Slovensku pribudlo počas pondelka 27 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 363. V utorok to oznámil premiér I. Matovič s tým, že počas pondelka bolo vyšetrených celkovo 688 vzoriek.

10:22 Rumunská vláda umiestnila do karantény celé mesto Suceava na severovýchode krajiny a osem okolitých dedín. Týmto opatrením chce zamedziť šíreniu koronavírusu, keďže až štvrtinu všetkých nakazených v Rumunsku evidujú práve z tejto oblasti. V pondelok večer to uviedol rumunský minister vnútra Marcel Vela, ktorého citovala agentúra Reuters.

Koronavírus si vyžiadal vo svete už vyše 40-tisíc životov

Zdroj: TASR / AP

10:18 V uplynulých 24 hodinách pribudlo v Maďarsku 45 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Počet potvrdených infikovaných tak stúpol na 492.

10:17 Počet nových prípadov nákazy koronavírusom sa v Nemecku zvýšil na 61 913, pričom v krajine evidujú už 583 úmrtí na ochorenie COVID-19.

10:07 Vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave v týchto dňoch pracujú prírodovedci na odhalení úplnej genetickej informácie nového koronavírusu na Slovensku. Zatiaľ analyzovali izoláty od prvých slovenských pacientov a genómy sú už súčasťou medzinárodnej databázy GISAID.

10:05 Indonézia v rámci opatrení na zamedzenie šíreniu nového koronavírusu zakáže cudzincom vstup na svoje územie, ako aj ich tranzit.

9:36 V dôsledku tlaku na financie firmy spôsobeného šírením nového koronavírusu sa v taliansko-americkej automobilke Fiat Chrysler Automobiles dohodli na znížení platov.

9:21 Do Venezuely priletel v pondelok tím expertov z Číny, ktorý má krajine pomôcť v boji s koronavírusom. Venezuela je prvou z krajín Latinskej Americky, kam Čína vyslala svojich lekárov, vedcov a medicínskych špecialistov.

9:20 Sieť obchodov so športovými potrebami vo Francúzsku zablokovala predaj masiek na šnorchlovanie, keď sa zistilo, že po úpravách môže v nemocniciach poslúžiť ako ochrana pred novým koronavírusom.

9:00 V Španielsku vstúpili v utorok do platnosti drastické a sporné opatrenia v boji proti pandémii nového druhu koronavírusu, týkajúce sa sprísnenia obmedzení voľného pohybu ľudí a zákazu vychádzania.

8:54 Koniec epidémie koronavírusu v ázijsko-tichomorskom regióne je ďaleko a súčasné opatrenia na zamedzenie jeho šírenia získavajú čas pre krajiny, ktoré by sa mali pripravovať na rozsiahle komunitné prenášanie nákazy. Uviedol to v utorok riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre západné Tichomorie Takeši Kasai.

8:37 V Českej republike aktuálne evidujú 3 001 nakazených osôb novým druhom koronavírusu. Chorobe COVID, ktorú koronavírus spôsobuje, tam dosiaľ podľahlo 23 ľudí a ďalších 25 sa z nej vyliečilo.

8:37 Americký prezident Donald Trump v pondelok avizoval, že Spojené štáty plánujú predĺžiť zákaz vstupu do krajiny pre ľudí prichádzajúcich z Európy. Toto opatrenie je v USA v platnosti od 13. marca na dobu 30 dní

8:09 Kto má záujem o repatriáciu na Slovensko, má poslednú šancu na registráciu, uviedol štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. Rezort prestáva od 2. apríla prijímať žiadosti. Samotné repatriácie budú v závislosti od kapacity karanténnych centier ešte určitý čas dobiehať.

8:02 Vyše 200 zahraničných zdravotníkov z Rumunska a Bulharska priletelo v pondelok charterovými letmi do Rakúska. Ich úlohou je zabrániť vzniku nedostatku zdravotníckeho personálu v čase, keď krajina bojuje s pandémiou nového koronavírusu SARS-CoV-2.

V Číne pribudlo 48 nových prípadov nákazy a ďalších päť úmrtí na chorobu COVID-19, ktorú tento vírus spôsobuje. Vyplýva to z najnovších údajov zverejnených v utorok Národnou zdravotníckou komisiou.

8:01 Irán v rámci boja proti pandémii COVID-19 zakáže od apríla vydávanie tlačených novín a časopisov. Táto blízkovýchodná krajina je mimoriadne ťažko zasiahnutá novým druhom koronavírusu.

7:59 Neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu. Vyhlásil to v pondelok na tlačovej konferencii v Ženeve šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie Mike Ryan.