Prezidentka Zuzana Čaputová v nedeľu (9. 5.) odcestuje na dvojdňovú zahraničnú pracovnú cestu do Dánskeho kráľovstva. Stretne sa tam s korunným princom Frederikom aj s predsedníčkou dánskej vlády Mette Frederiksenovou. TASR o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Čaputová vystúpi v Dánsku s prejavom na konferencii Copenhagen Democracy Summit. Na pracovnej ceste ju bude sprevádzať minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina). Súčasťou delegácie bude aj skupina slovenských expertov. Prezidentka navštívi s delegáciou sídlo agentúry State of Green, ktorej patrónom je korunný princ Frederik, a Európsku environmentálnu agentúru.

Na snímke americký prezident Joe Biden počas prejavu v Bielom dome vo Washingtone v noci na piatok 16. apríla 2021. Joe Biden v prejave niekoľko hodín po tom, čo USA oznámili nové ekonomické sankcie voči Rusku a nariadili vyhostenie desiatich diplomatov, uviedol, že pre obe krajiny je
Neprehliadnite

Prezidentka Z. Čaputová pozvala amerického prezidenta na návštevu Slovenska

„Cieľom pracovnej cesty je okrem iného poukázať na inovatívne riešenia v oblasti zelenej transformácie, ktorými sa môže Slovensko od Dánska inšpirovať," priblížil Strižinec.

Hlava štátu v súvislosti s pandémiou navštívi spolu so slovenskými vedcami aj dánsky Štátny sérologický ústav. Ten okrem iného pripravuje odporúčania pri zavádzaní protipandemických opatrení a zabezpečuje vakcinačný program proti ochoreniu Covid-19, poznamenal Strižinec.

Naposledy Dánske kráľovstvo navštívil v roku 2012 prezident Ivan Gašparovič spolu s manželkou. Návšteva mala vtedy silný ekonomický rozmer, ktorý bol zameraný na posilnenie ďalšej spolupráce s touto konštitučnou monarchiou.