Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová si v utorok počas návštevy Prahy prevzala z rúk predsedu Senátu Parlamentu Českej republiky (PČR) Miloša Vystrčila striebornú medailu Senátu PČR za mimoriadnu starostlivosť o pravdu, slobodu, politickú kultúru a vládu práva. Informoval o tom spravodajský portál Seznam Zprávy.

Prezidentka dáva príklad

„Chcem vám poďakovať za to, ako sa správate a akým spôsobom dávate príklad ostatným. Som hrdý na to, že vás tu môžem privítať a oceniť vás. Chcem vám a celému Slovensku popriať všetko dobré a pozdravujte v mene Senátu celé Slovensko,“ uviedol Vystrčil počas slávnostnej ceremónie.

„Je mi cťou, že ocenenie preberám z rúk predsedu inštitúcie, ktorá si potrebu ochrany demokracie nesie vo svojom poslaní. Senát PČR je jedným z pilierov dodržiavania demokratických princípov, ľudských práv a slobody v Česku. Ale je aj nositeľom týchto hodnôt za hranice vašej vlasti,“ povedala v ďakovnom prejave Čaputová.

Ocenenie vzájomných vzťahov

Striebornú medailu prezidentka podľa vlastných slov vníma nielen ako svoje ocenenie, ale aj ako ocenenie priateľstva a dobrých vzťahov medzi Českom a Slovenskom.

Čaputová v utorok po prílete na pražské letisko zamierila najprv do Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN), kde ju prijal jej český partner Miloš Zeman.

Na programe má ďalej stretnutie s novou predsedníčkou Poslaneckej snemovne PČR Markétou Pekarovou Adamovou či debatu so študentmi. Pri príležitosti stredajšieho (17. 11.) štátneho sviatku položí kvety k pamätníku na Národnej triede v Prahe.

Kytica na Národnej triede

Prezidentka Z. Čaputová si v utorok počas návštevy Česka položením kytice na pražskej Národnej triede uctila stredajšie (17. novembra) výročie Nežnej revolúcie. Udalosť naživo prenášali viaceré české médiá.

„Som veľmi rada, že predvečer výročia Nežnej revolúcie, tohto spoločného sviatku Čechov a Slovákov, môžem tráviť tu v Prahe. Je to symbolické a je to pre mňa veľmi silné. Veľmi si želám, aby aj ďalšie generácie – nielen tá moja či predchádzajúce – zažívali takú ľudskú blízkosť práve k Českej republike. Želám si, aby takáto blízkosť pretrvávala aj v nasledujúcich generáciách,“ povedala počas svojho vyhlásenia na Národnej triede v Prahe.

Súčasná generácia je podľa prezidentky generáciou strážcov demokracie, a najmä jej hodnôt.

caputova
Neprehliadnite

Čaputová sa v Prahe stretne s českým prezidentom Zemanom