Predseda Poslaneckej snemovne Radek Vondráček z Babišovho hnutia ANO vo štvrtok popoludní navštívil v prezidenta Miloša Zemana v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN). Potvrdil to Českému rozhlasu.

Hlava štátu podľa Vondráčka na mieste podpísala rozhodnutie o zvolaní ustanovujúcej schôdze novozvolenej Poslaneckej snemovne na 8. novembra. Novinárom neskôr šéf komory povedal, že prezident je schopný svoju funkciu vykonávať.

Nemocnica sa hnevá

Pozornosť médií pritiahli aj okolnosti štvrtkovej návštevy pri Zemanovom lôžku. Vedúci prezidentskej kancelárie ČR Vratislav Mynář totiž priviedol predsedu dolnej komory parlamentu k prezidentovi do nemocnice bez vedomia ošetrujúceho lekára na JIS. Informoval o tom portál Novinky.cz s odvolaním sa na ÚVN.

Na uvedenom stretnutí podľa Noviniek nebol prítomný nikto zo zdravotníckeho personálu nemocnice.

„Ústredná vojenská nemocnica - Vojenská fakultná nemocnica Praha potvrdzuje, že dnešného dňa nečakane a bez vedomia ošetrujúceho lekára priviedol kancelár Vratislav Mynář k prezidentovi ČR na jednotku intenzívnej starostlivosti predsedu Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Radka Vondráčka," uviedla hovorkyňa nemocnice Jitka Zinke v oficiálnej tlačovej správe zo štvrtka.

Prezidenta podľa hovorkyne navštevuje len vybraný okruh jemu blízkych osôb, ku ktorým Vondráček v čase návštevy nepatril.

„Tento neoprávnený vstup eviduje ÚVN ako tzv. nežiaducu udalosť, ktorá bude preverená v rámci interného vyšetrovania nemocnice," dodala Zinke.

ÚVN sa podľa Zinkeovej takisto „dištancuje" od Vondráčkových výrokov týkajúcich sa prezidentovho zdravotného stavu. Tie sú podľa jej slov poskytované výhradne „jeho najbližším".

Zeman vtipkoval

Dosluhujúci predseda dolnej komory parlamentu ČR Vondráček podľa svojich slov s prezidentom strávil päť až desať minút. Prezident mal podľa neho „dobrú náladu a vtipkoval".

Vondráček dodal, že tak môže vyvrátiť špekulácie, že Zeman nie je schopný vykonávať funkciu hlavy štátu.

Miloša Zemana previezla do nemocnice sanitka mobilnej jednotky intenzívnej starostlivosti.
Neprehliadnite

Ústavná komisia českého Senátu bude riešiť, či je prezident Miloš Zeman schopný vykonávať úrad