Firma v piatok uviedla, že začala s splnením druhého potrubia Nord Stream 2 plynom.

„Podobne ako prvé vlákno (potrubie), bude postupne naplnené plynom aj druhé vlákno, aby sa zabezpečili potrebné zásoby a tlak," uviedla spoločnosť so sídlom vo Švajčiarsku. Dodala, že sa úspešne dokončili aktivity potrebné pred spustením druhého vlákna. Prvé vlákno plynovodu bolo naplnené plynom v októbri.

Už mu chýba len certifikácia

Rusko dokončilo plynovod Nord Stream 2, ktorý má dve vlákna, v septembri. Ešte však musí získať povolenie regulačných úradov v Nemecku a Európskej únii. Proces certifikácie ešte komplikuje nárast napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Moskva totiž hromadí vojenské jednotky na hraniciach s Ukrajinou.

Na archívnej snímke zo 16. septembra 2020 značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.  Spoločnosť Nord Stream 2 AG v sobotu 6. februára 2021 oznámila, že pokračuje s výstavbou sporného nemecko-ruského plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2). Hovorca firmy, ktorá tento projekt vedie, povedal, že potrubia sa kladú južne od dánskeho ostrova Bornholm.  FOTO TASR/DPA
Neprehliadnite

Ukrajina bude súčasťou procesu certifikácie plynovodu Nord Stream 2, oznámila to nemecká strana

Plynu sa v Nemecku možno dočkajú už o mesiac

Spolkový úrad pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) vo štvrtok uviedol, že rozhodnutie o certifikácii plynovodu Nord Stream 2 nepadne skôr ako v 2. polroku budúceho roka. Rusko kritizovalo zdržanie ako politické. Podľa niektorých ruských predstaviteľov by cez Nord Stream 2 mohol začať prúdiť plyn do Nemecka už v januári.

KK6 Washington - Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) počas virtuálneho summitu e s ruským prezidentom Vladimirom Putinom 7. decembra 2021 vo Washingtone. Americký prezident Joe Biden v utorok počas virtuálneho summitu varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred vážnymi ekonomickými sankciami v prípade ruskej invázie na Ukrajinu, uviedol Biely dom vo vyhlásení zverejnenom na svojej internetovej stránke. FOTO TASR/AP
In this image provided by The White House, President Joe Biden s
Neprehliadnite

Američania budú tlačiť na zastavenie projektu Nord Stream 2, ak Rusko napadne Ukrajinu

Geopolitický spor

Európski politici vyčítajú ruskému koncernu Gazprom, že nereaguje na zvýšený dopyt v Európe. Slabé dodávky a nízke zásoby patria medzi príčiny prudkého rastu cien plynu v Európe. Analytici tvrdia, že Rusko týmto spôsobom tlačí na Nemecko a Európsku úniu, aby schválili prevádzku plynovodu Nord Stream 2. Moskva tieto obvinenia odmieta a tvrdí, že EÚ po minuloročnej dlhej a chladnej zime nedokázala dostatočne včas naplniť svoje zásobníky.

Výstavba plynovodu Severný prúd 2
Neprehliadnite

Nord Stream 2 získa od nemeckého regulátora povolenie na prevádzku najskôr v júli