Kontroverzný plynovod Nord Stream 2, ktorý má po dne Baltského mora privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka, nezíska povolenie na prevádzku skôr ako v júli budúceho roka. Vyplýva to z dnešného vyjadrenia šéfa nemeckého úradu, ktorý má schvaľovaciu procedúru na starosti.

Nádej na získanie povolenia

Plynovod Nord Stream 2 je už hotový a ruské ministerstvo zahraničia minulý týždeň vyjadrilo nádej, že povolenie na prevádzku získa na jar. „Rozhodnutie nepadne v prvej polovici roku 2022," povedal dnes prezident Spolkovej agentúry pre siete (Bundesnetzagentur) Jochen Homann.

Výstavba plynovodu Severný prúd 2 bola dokončená
Neprehliadnite

Plynovod ako rukojemník politiky? Severný prúd 2 nemôže byť teraz schválený, tvrdí Nemecko

Agentúra už v novembri oznámila, že proces schvaľovania plynovodu Nord Stream 2, ktorý mal pôvodne trvať do 8. januára, dočasne pozastavila. Požaduje, aby prevádzkovateľ najprv upravil svoju obchodnú štruktúru podľa nemeckého práva.

Nord Stream 2 čelí kritike zo strany Spojených štátov a niektorých európskych krajín, podľa ktorých chce Moskva tento plynovod využiť ako geopolitickú zbraň na zvýšenie závislosti Európskej únie na Rusku. Trasa plynovodu navyše obchádza Ukrajinu, ktorá tak zrejme príde o poplatky za tranzit ruského plynu.

Rast cien plynu

Európa tento rok zažíva prudký rast cien zemného plynu. Moskva sa v tejto súvislosti stala terčom obvinenia, že sa obmedzovaním dodávok plynu snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu schváleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2.

JB 27 Štokholm - Ruský minister zahraničných vecí  Sergej Lavrov (vpravo) a jeho americký rezortný partner Antony Blinken počas ich stretnutia v rámci zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Štokholme 2. decembra 2021. FOTO TASR/AP

US Secretary of State Antony Blinken, left, and Russian Foreign Minister Sergey Lavrov meet on the sidelines of an Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) meeting, in Stockh
Neprehliadnite

Ak Rusko zaútočí na Ukrajinu, Nord Stream 2 nebude, odkazuje Blinken Putinovi

Rusko však takéto obvinenia odmieta Nord Stream 2 má do Európy transportovať 55 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne.

Predtým vybudovaný podmorský plynovod Nord Stream, ktorý je v prevádzke od roku 2011, má rovnakú kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívať aj Česká republika, ktorá sa naň napojí prostredníctvom nového plynovodu Eugal.

EBE 17 Washington - Americkí republikáni v utorok v noci nepodporili v Senáte návrh zákona z dielne demokratov zameraný na ochranu volebného práva a rozšírenie prístupu k volebným urnám pre všetkých Američanov. Návrh zákona je
Neprehliadnite

Spor o plynovod Nord Stream 2 odďaľuje schválenie obranného rozpočtu v Spojených štátoch