Združenie zaslalo listy premiérovi Robertovi Ficovi a prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. V listoch píšu, že Prešov je jediné krajské mesto, ktoré nemá žiaden vnútorný, ale ani vonkajší dopravný obchvat mesta, preto medzinárodná a kamiónová doprava prechádza obytnými zónami mesta. Dlhodobé, denne trvajúce dopravné obmedzenia vyvolané dopravnými zápchami vozidiel spôsobili závažný a alarmujúci stav, a táto skutočnosť donútila vedenie mesta Prešov vyhlásiť už mimoriadny stav v doprave, pretože dochádza denne k blokovaniu záchranných zložiek, ktoré nemôžu prísť načas na určené miesta, a tým je ohrozená bezpečnosť, zdravie, ale aj životy obyvateľov. Najzávažnejším negatívnym faktorom neriešenej dopravy je ohrozovanie životného prostredia a zdravia obyvateľov mesta, ktorí sú vystavení dlhodobo nadmerným hodnotám hluku, vibrácií a škodlivých emisií. Podľa nich je za to zodpovedný štát. „V prípade, že vláda nebude na tento stav účinne reagovať v lehote do 30 dní, Občianske združenie Lepší Prešov bude iniciovať hromadné súdne žaloby a žiadať finančné odškodnenie od štátu za negatívne a škodlivé dopady na zdravie a životné prostredie obyvateľov,“ uvádza predseda združenia Jozef Baran.

Slovenská ekonomika by mala v nasledujúcich rokoch postupne zvyšovať svoju dynamiku. Potvrdzujú to aktuálne prognózy Národnej banky Slovenska (NBS). Oproti januárovej predikcii sa pritom odhady hospodárskeho rastu výraznejšie nemenia. Pre tento rok centrálna banka navyšuje odhad rastu ekonomiky len mierne o 0,1 percentuálneho bodu na 3,2 % a pre nasledujúce dva roky ponecháva predikciu bez zmeny na úrovni 4,2 % v roku 2018 a 4,6 % v roku 2019. Štruktúra rastu je pritom podľa viceguvernéra NBS Jána Tótha založená na silnejšom vývoze a súkromnej spotrebe. Tie by mali naďalej stúpať, pričom postupne by sa mal oživovať aj rast investícií. V rokoch 2018 a 2019 vývoj hospodárstva významne podporia aj nové projekty v automobilovom priemysle.

Celkový objem aktív vo firmách poskytujúcich úvery a pôžičky nebankovým spôsobom bol na konci minulého roka vo výške 6,227 mld. eur pri medziročnom náraste o 8,5 percenta. Ako ďalej uviedla Národná banka Slovenska, štvrtý kvartál mal z pohľadu aktív priaznivý vývoj pre lízingové spoločnosti. Spoločnosti splátkového financovania zaznamenali v medziročnom porovnaní takisto rast. U faktoringových spoločností pretrvával pokles aktív.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií definitívne rozhodne o udelení pokuty poslancovi Smeru-SD Stanislavovi Kubánkovi. Pokuta, ktorá mu hrozí za deväť porušení ústavného zákona, je vo výške 108-tisíc eur. Rozhodnúť by mal na najbližšom zasadnutí, ktoré zvolá predseda výboru Martin Poliačik (SaS). Voči S. Kubánkovi výbor začal celkom až deväť konaní, keďže vo viacerých rokoch nemal pozastavenú živnosť a bol aj konateľom v obchodnej spoločnosti. Hoci na to výbor sám upozornil, predseda výboru Martin Poliačik z SaS povedal, že mu hrozí pokuta. Strata poslaneckého mandátu mu však nehrozí, keďže konania prebiehajú v jednom čase a výbor ich neberie ako opakované. „Ak by využil ustanovenie a vzdal sa funkcie, tak sa vlastne zbaví všetkých deviatich konaní," vysvetlil šéf výboru Martin Poliačik. Ako M. Poliačik povedal, ak by sa S. Kubánek vzdal do rozhodnutia výboru poslaneckého mandátu, pokutu zaplatiť nemusí. Ak tak však neurobí, pokutu bude musieť zaplatiť, možno aj na splátky. S. Kubánek môže dostať najvyššiu pokutu, akú doposiaľ výbor komu udelil.

Obchody budú od začiatku mája zatvorené počas šestnástich sviatočných dní v roku. Počas 15 sviatkov zostanú obchody zatvorené celý deň, 24. decembra bude zakázaný maloobchodný predaj po 12:00. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v utorok schválil parlament. Novelu zákona do parlamentu spoločne predložila skupina poslancov za koaličné strany Smer-SD, SNS a Most-Híd. V súčasnosti sú pritom obchody povinne zatvorené 3,5 dňa v roku, a to 1. januára, počas Veľkonočnej nedele, 24. decembra po 12:00 hodine a 25. decembra.

Vládna koalícia by podľa prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Mariána Petka mala zmeniť tohtoročný štátny rozpočet a zvýšiť od júla tohto roka zdravotné odvody za poistencov štátu. „Ak to nenastane, tak môže dôjsť s vysokou pravdepodobnosťou v letných mesiacoch k veľkému napätiu,“ povedal na utorkovej tlačovej besede. Zdravotné poisťovne podľa šéfa ANS varujú, že ak sa tento rok nezvýšia finančné zdroje v zdravotníctve, tak sa v druhom polroku tohto roka vrátia k platbám v takej výške, v akej boli s nemocnicami zazmluvnené v minulom roku.

Prešovčania chcú žalovať štát, ak nevybuduje obchvaty

Zdroj: Ján Blažej

Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air začne 23. júna prevádzkovať novú pravidelnú linku z Košíc do Tel Avivu v Izraeli. Ako aerolínie v utorok oznámili, letecké spojenie budú zabezpečovať dvakrát týždenne, a to v pondelok a piatok počas letného letového poriadku (do konca októbra) a v stredu a nedeľu v rámci zimného letového poriadku (od konca októbra 2017 do konca marca 2018).

Pozemní zamestnanci letísk v Berlíne prijali podmienky novej kolektívnej zmluvy a nebudú pokračovať v štrajkových aktivitách. Oznámil to v utorok odborový zväz ver.di. Nová mzdová dohoda počíta v horizonte najbližších troch rokov s výrazným nárastom platov, z čoho bude profitovať všetkých dve tisíc pozemných zamestnancov letísk Berlín-Tegel a Berlín-Schönefeld, uviedli odborári.

Ekonomické sankcie Európskej únie voči ruským firmám v súvislosti s ukrajinskou krízou sú podľa rozhodnutia Európskeho súdneho dvora (ECJ) právoplatné. ECJ tak v utorok rozhodol po tom, ako ruská ropná a plynárenská spoločnosť Rosnefť platnosť sankcií napadla na britskom súde. Rosnefť chce anulovať rozhodnutie lídrov EÚ z júla 2014 o obmedzení niektorých finančných transakcií po tom, ako Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym.

Spoločnosť Tesco, ktorá je najväčším britským maloobchodným reťazcom, súhlasila s tým, že zaplatí pokutu a odškodnenie akcionárom v celkovej sume 214 mil. britských libier (GBP) za to, že v roku 2014 nadhodnotila svoj zisk. Britský úrad pre dohľad nad finančnými trhmi (FCA) dospel k záveru, že Tesco sa dopustilo „klamania na trhu“, keď 29. augusta 2014 zverejnilo nadhodnotené údaje o zisku. To neprimerane zvýšilo ceny akcií a dlhopisov Tesca, pričom firma údaje korigovala až 22. septembra 2014.

Rakúsko je povinné plniť dohodu o prerozdelení migrantov v rámci EÚ a v prípade opačného postupu bude čeliť následkom. Európska komisia (EK) na to v utorok upozornila v reakcii na ohlásený zámer Viedne neuplatňovať relokačný mechanizmus EÚ, ktorý bol schválený v roku 2015. „Od Rakúska sa teraz očakáva, že splní svoj právny záväzok na základe rozhodnutia Rady (EÚ) a začne s relokáciou,“ povedala na tlačovom brífingu hovorkyňa EK Natasha Bertaudová. Podotkla, že od príslušnej dohody nemôže nijaká krajina jednostranne odstúpiť. Rakúsky kancelár Christian Kern medzitým potvrdil, že Rakúsko chce docieliť oslobodenie od stanovených kvót bez toho, aby to vyvolalo právny spor s EÚ. Viedeň podľa neho preveruje, či „môže dostať výnimku alebo odklad“, informoval novinárov po dnešnej schôdzi vlády. Žiadosť s takýmto obsahom chce zaslať do Bruselu, pričom očakáva kladnú odpoveď. Krajiny EÚ prijali v roku 2015 mechanizmus povinných kvót, na základe ktorého by malo byť do konca septembra 2017 prerozdelených do členských štátov 160.000 migrantov, ktorí dorazili do Grécka či Talianska. Podľa najnovších štatistických údajov EÚ však bolo doposiaľ takto relokovaných len menej než 15.000 utečencov.

Prešovčania chcú žalovať štát, ak nevybuduje obchvaty

Prehľad kľúčových udalostí z ekonomiky a biznisu TREND.24 vychádza každý deň o 17:30.

Objednajte si RSS feed a pozrite si staršie vydania.