Pre zaplnené nemocnice prevažne nezaočkovanými osobami muselo Slovensko vyhlásiť lockdown. Obmedzenia však spôsobujú ekonomike obrovské škody – na ušlých ziskoch, tržbách i mzdách.

Preto premiér Eduard Heger (OĽANO) podporuje finančnú motiváciu v podobe 300 eur pre ľudí vo veku 60 a viac rokov, ktorí sa dajú zaočkovať proti ochoreniu covid-19. Povedal to v rozhovore pre TASR. Zdôraznil však, že tieto peniaze vníma ako poslednú inštanciu finančnej motivácie a zároveň ako prípravu na povinné očkovanie.

Finančná podpora

Finančnú motiváciu 300 eur pre každého seniora, ktorý sa dá zaočkovať, navrhol minister financií Igor Matovič (OĽANO). Pôvodný návrh hovoril o 500-eurovom poukaze, ktorý by sa dal využiť v službách, aby sa takto podporili najviac zasiahnuté segmenty ekonomiky.

Ministerstvo zdravotníctva SR sprístupnilo 2. januára 2021 na stránke korona.gov.sk online registračný formulár na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Formulár je v tejto chvíli prístupný pre všetkých zdravotníckych pracovníkov. Na snímke webová stránka korona.gov.sk s výzvou na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pre zdravotníkov, v Bratislave 2. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

NCZI zmenilo metodiku zberu dát k pandemickej situácii

Premiér Heger však vyzdvihol, že keď videl možné ohrozenie dohody, tak okamžite inicioval rokovanie koaličných predsedov, aby sa našlo riešenie. ,,A aby sme zabezpečili scenár, ktorý ochráni verejné zdravie," poznamenal.

Predseda vlády považuje za veľmi dôležité zaočkovať najviac ohrozenú skupinu – sú to ľudia vo veku 60 a viac rokov – pretože tí najviac končia v nemocniciach a na umelej pľúcnej ventilácii. Ak by sa týchto ľudí podarilo zaočkovať, uvoľnil by sa tlak na nemocnice.

Nie všetci súhlasia s povinným očkovaním

Na otázku, či sa očkovanie rizikovej skupiny nedá dosiahnuť aj lacnejšie, napríklad zavedením povinného očkovania, odpovedal, že politika je umenie možného. On síce tému povinného očkovania prináša, ale nie všetci koaliční partneri sú za.

Covidové oddelenie na bratislavských Kramároch
Neprehliadnite

Od začiatku lockdownov ubehli už takmer dva roky. Aké sú výsledky? 

Zároveň však vyčíslil, že 12 000 eur stojí štát človek, ktorý je na umelej pľúcnej ventilácii. ,,To sú enormné peniaze. Nehovoriac o tom, že máme naplnené nemocnice nezaočkovanými a musíme preto vyhlásiť lockdown. To sú výrazné škody v desiatkach a stovkách miliónov eur len na ušlých ziskoch, tržbách i mzdách," zhrnul premiér.

Spomínaných 300 eur pre seniorov, ktorí sa dajú zaočkovať, preto vníma ako poslednú inštanciu finančnej motivácie a zároveň ako prípravu na povinné očkovanie.

Na snímke ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas podpisu zmluvy medzi MIRRI a DPB o nenávratnom finančnom príspevku. Viac ako 200 zastávkových prístreškov zlepší čakanie na spoj cestujúcim v Bratislave. Najväčšiu časť Programu obnovy a doplnenia prístreškov plánuje Dopravný podnik Bratislava (DPB) financovať prostredníctvom eurofondov v rámci projektu Integrovaného regionálneho operačného programu. V Bratislave 6. decembra 2021. FOTO TASR - Dano V
Neprehliadnite

Remišová vyzvala prezidentku, aby priamo podporila povinné očkovanie