Vzhľadom na podmienky v slovenských nemocniciach by sa mohlo zdať, že súkromné kliniky ľahko dokážu odlákať najlepších odborníkov k sebe. Opak je však pravdou. Súkromné kliniky napriek na prvý pohľad lukratívnejším pracovným podmienkam zháňajú lekárov do svojich zariadení s problémami. Dôvodov je viacero od väčšieho tlaku na výkonnosť lekárov u súkromníkov až po nemožnosť získať dodatočné peniaze neoficiálnou cestou. Príčinou však môže byť aj to, že obmedzený okruh zákrokov v súkromných zariadeniach nedáva lekárom toľko možností medicínsky rásť.
Vyťažení
Keď portál ZdravéZdravotníctvo.sk uverejnil v októbri článok o slovenskom lekárovi pracujúcom v Nemecku, reagoval naň aj majiteľ súkromnej kliniky, ktorý si neželá byť menovaný. Do svojho zdravotníckeho zariadenia vraj dlhodobo nevie získať lekárov niektorých špecializácií, preto ho zaujal lekár, ktorý zvažuje návrat na Slovensko. Portál ZdravéZdravotníctvo.sk sa neskôr zaujímal o to, prečo je náročné presvedčiť lekárov, aby sa namiesto štátnej nemocnice zamestnali radšej za vyšší plat v lepšie vybavenom súkromnom zariadení.
„Jedným z dôvodov je, že sa obávajú, či súkromná klinika dostane zmluvy od zdravotných poisťovní a prežije dlhodobo,“ povedal šéf súkromného zariadenia. Ďalším dôvodom je veľký dôraz na vysokú výkonnosť lekárov v súkromných zariadeniach, keďže bez vysokého počtu realizovaných výkonov by neprežili. To mnohých pracovníkov odradí, aj keď zaplatené dostanú o niekoľko desiatok percent viac, ako v štátnom zariadení. „Mali sme napríklad aj sestry, ktoré po čase povedali, že sa im toľko pracovať nechce,“ tvrdí nemenovaný zdroj.
To, že vyťaženosť pracovníkov je v súkromných zariadeniach väčšia, potvrdil nedávno aj primár očnej kliniky v Bratislave Veselý Očná klinika, ktorý predtým roky pôsobil v tiež bratislavskom Centre mikrochirurgie oka. „Keď som bol primárom v nemocnici v Žiline, myslel som si, že som ten najpracovitejší primár v nemocnici, no keď som začal pracovať v súkromnom zariadení, tak som túžil po tom, aby som mohol ísť na mesiac do Žiliny za primára a oddýchnuť si,“ povedal o miere vyťaženosti v súkromnom zariadení. V štátnej nemocnici však pracoval pred dlhými rokmi a odvtedy nároky na pracovnú výkonnosť narástli pravdepodobne aj tam, no podľa zdrojov portálu ZdravéZdravotníctvo.sk bývajú lekári aj v súčasnosti vyťaženejší u súkromníkov.
Menej peňazí či nezaujímavá práca?
Viaceré nemenované zdroje však v rozhovore pre portál ZdravéZdravotníctvo.sk uvádzali ako príčinu nezáujmu lekárov pracovať na plný úväzok v súkromnej klinike fakt, že tu si lekár nedokáže privyrobiť peniaze navyše „bokom“. „Takmer všetci lekári u nás pracujú na čiastočný úväzok. Zväčša dva až tri dni v týždni, zvyšok času robia v nemocnici. Pacienta radšej operujú v štátnej nemocnici, kde od neho môžu zobrať úplatok, ako by ho mali poslať do súkromnej kliniky, kde dostávajú iba plat,“ uviedol jeden nemenovaný manažér. V konečnom dôsledku je preto pre niektorých lekárov výhodnejšie pracovať v štátnej nemocnici, aj keď za nižší plat, ako by dostali v neštátnom zariadení.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský však vidí situáciu inak. „V súkromných zariadeniach sa vykonáva stále ten istý typ operácie, preto to pre lekárov nie je také zaujímavé,“ vyjadril sa pre ZdravéZdravotníctvo.sk. Vážnejšie operácie sa realizujú iba v štátnych zariadeniach, preto je z medicínskeho hľadiska pre lekára zaujímavejšie pôsobiť práve v nich, aj keď za menej atraktívnych finančných podmienok. Slabší záujem lekárov o súkromné kliniky preto pripisuje práve tomu, aj keď pripúšťa, že u niektorých lekárov, žiaľ, zohrávajú úlohu aj úplatky.

Ilustračné foto - Maňo Štrauch