Neutíchajúca túžba ľudí predĺžiť si život a oddialiť starobu priniesla v posledných desaťročiach prelomové vedecké objavy. Zároveň spôsobila rozmach miliardového priemyslu zameraného na boj proti starnutiu. Priemerný Američan minie na módne wellness praktiky viac ako 6-tisíc dolárov ročne.

Napriek rýchlemu napredovaniu vedy o dlhovekosti je celý sektor stále plný mýtov a dezinformácií. Jasnejšie kontúry do problematiky sa snaží vniesť špičkový vedec a kardiológ Eric Topol. „Dnes už vieme, že nejde len o predĺženie života, ale aj o skutočné zvrátenie procesov starnutia,“ tvrdí pre National Geographic.

Zároveň varuje pred rýchlo kvasenými riešeniami, ktoré propagujú influenceri bez vedeckých dôkazov. Podľa neho sú kľúčové tieto overené metódy, ktoré reálne prispievajú k zdravému a dlhému životu:

1. Genetika nie je nikoho osudom

Aj keď máte v rodinnej anamnéze rakovinu, srdcové ochorenia či Alzheimerovu chorobu, neznamená to, že je váš osud spečatený. Podľa E. Topola genetika ovplyvňuje len približne 20 percent ľudskej dlhovekosti. Zvyšných 80 percent závisí od životného štýlu, prostredia a sociálnych faktorov. „Pri zdravom starnutí nejde primárne o gény,“ hovorí odborník.

2. Najúčinnejší je pohyb

Jedna minúta pohybu sa môže rovnať piatim minútam života v zdraví – v prípade intenzívneho tréningu až siedmim. Aktívny život, definovaný ako rýchla chôdza minimálne 150 minút týždenne, môže pomôcť predĺžiť život o 4,5 roka.

Cvičenie prospieva srdcu, mozgu, pečeni, črevám, imunitnému systému aj psychickému zdraviu. Redukuje zápaly a znižuje riziko predčasného úmrtia. Vedec E. Topol zároveň odporúča zaradiť silový tréning – dvakrát týždenne – pre lepšiu stabilitu, hustotu kostí a prevenciu bolesti kĺbov.

3. Strava ako liek

Najefektívnejším stravovacím modelom pre dosiahnutie dlhovekosti je stredomorská diéta. Je založená na pestrofarebnom tanieri plnom zeleniny, ovocia, celozrnných produktov, strukovín, zdravých tukov a chudých bielkovín. E. Topol odporúča príjem približne 1,2 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne. Vyhýbať sa treba nadmerne spracovaným potravinám, ktoré sú spojené s viac ako 30 zdravotnými problémami, od cukrovky po úzkostné poruchy.

4. Spánok, základ regenerácie

Kvalitný spánok pomáha telu aj mozgu zotaviť sa a obnoviť funkcie. S pribúdajúcim vekom sa zhoršuje – a to má výrazné následky. Zlý spánok narúša hormonálnu rovnováhu, metabolizmus a imunitu, zvyšuje riziko rakoviny, obezity, Alzheimerovej choroby aj úmrtnosti. Nedostatok hlbokého spánku tiež znemožňuje mozgu efektívne odstraňovať toxíny, čo prispieva k neurodegeneratívnym ochoreniam.

5. Pestovanie si vzťahov

Osamelosť skracuje život. Výskumy ju prirovnávajú k fajčeniu pol balíčka cigariet denne. Vedie k zvýšenému riziku srdcových chorôb, depresie, demencie aj predčasného úmrtia. „Mnohí ľudia sa vekom uzatvárajú do seba, čo má zničujúce následky,“ tvrdí E. Topol.

Aj kontakt s jedinou blízkou osobou môže zlepšiť psychické zdravie, podporiť zdravé návyky a znížiť stres. Pomáhajú spoločné aktivity v prírode, hudba či umelecké záľuby.

6. Vyhýbajte sa toxínom

Zdravý životný štýl sa nezaobíde bez vylúčenia rizikových faktorov ako fajčenie a nadmerné pitie alkoholu. Rovnako dôležité je obmedziť vystavenie znečisteniu ovzdušia, pesticídom, mikroplastom a tzv. „večným chemikáliám“. Riešením sú praktické kroky ako nahradenie plastových nádob sklom, čističky vzduchu a filtrovanie vody. Pomôže aj kupovanie biopotravín.

7. Využívanie technológií budúcnosti

Moderné technológie zásadne menia spôsob, akým pristupujeme k prevencii starnutia. Vyvíjajú sa nástroje na predikciu chorôb, lieky na odstraňovanie tzv. „zombie“ buniek, ako aj terapie zamerané na obnovenie funkcií starnúcich buniek.

„Budeme napredovať v boji proti chorobám starnutia ako nikdy predtým,“ tvrdí E. Topol. „Nemusíme úplne zvrátiť starnutie. Stačí, ak dokážeme včas identifikovať riziká a cielene im predchádzať.“

Ďalšie dôležité správy