Na českom trhu je vinou koronavírusovej pandémie nedostatok spotrebnej elektroniky. Na niektoré modely notebookov, mobilov, tlačiarní alebo práčok musia zákazníci čakať dlhé mesiace, v niektorých prípadoch až rok, píše server echo24.cz.

Dodávky komplikuje nedostatočná kapacita leteckej a lodnej dopravy, aj nedostatok čipov a spomaľuje fakt, že v Číne zatiaľ stále neobnovili prevádzku v niektorých továrňach. 

Problémy s dodávkami opísala pre denník Echo24 hovorkyňa reťazca Datart Eva Kočicová. Zákazníci podľa nej na niektoré modely spotrebičov musia čakať aj niekoľko mesiacov.

„Dôvody sú dva. Prvý je nedostatočná kapacita kontajnerov na lodnej a leteckej doprave, druhý potom nedostatok čipov. Niektorý tovar má výpadky pol roka až rok - ide napríklad o mobilné telefóny, notebooky, tlačiarne, monitory a podobne,“ povedala Kočicová.

Problém je hlavne s obľúbenými modelmi, tie z ponuky vypadávajú najrýchlejšie.

Na trhu chýbajú aj veľké spotrebiče. „Tam je to z toho dôvodu, že niektoré továrne v Číne ešte po covidovej pandémii neobnovili plnú prevádzku,“ vysvetľuje.

„Nepočítame s tým, že by sa tieto problémy do konca roka vyriešili, preto tiež zákazníkom odporúčame, aby aj vianočné nákupy začali riešiť už teraz,“ dodala.

Okrem spomínaných problémov rastie niekoľkonásobne aj cena dopravy, ktorú platia predajcovia za dopravu tovaru. Podľa Kočicovej 5 až 7-krát. Otázka podľa nej je, ako dlho sa podarí udržať ceny tak, aby to koncový zákazník na cene nepoznal.

intel
Neprehliadnite

Intel má v pláne stať sa do roku 2025 opäť svetovým lídrom vo výrobe čipov

Kolaps dodávok sa týka celého trhu

S problémami sa potýka aj reťazec Alza. „Typickým príkladom je nedostatok polovodičov, ktoré dnes nájdeme už takmer vo všetkom. V niektorých segmentoch tovaru, ako sú napríklad lacnejšie notebooky, ale aj veľké domáce spotrebiče ako umývačky riadu, sa tak už pár mesiacov predlžujú dodacie lehoty, alebo sa prejavuje ich obmedzená dostupnosť u výrobcov,“ povedala pre Echo24 za reťazec Alza Daniela Chovancová.

Naopak sa podľa nej už zlepšuje situácia v oblasti čipov v podobe grafických kariet, teda komponentov do PC, ktoré sú už oveľa lepšie dostupné a ich ceny sa znižujú.

U niektorých notebookov došlo k predĺženiu dodacej lehoty až na niekoľko mesiacov. 

„Notebooky s cenovkou okolo 10-tisíc českých korún (368 eur) sa objavujú len výnimočne, výrobcovia totiž pri nedostatkových paneloch dávajú prednosť strojom s vyššími špecifikáciami. Koniec roka 2021, ani prvý štvrťrok 2022 nebudú podľa našich informácií o veľa lepšie, dostupnosť sa zlepší zrejme až počas druhého štvrťroku budúceho roka. Od januára 2020 v tejto kategórii pozorujeme priemerné zdraženie o cca 15 percent,“ spresnila Chovancová.

Ľudia si počkajú dlhší čas aj na mobilné telefóny, hlavne na najnovšie modely, po ktorých je veľký dopyt.

„Už dlhší čas dodávky tovaru nepokrývajú v dostatočnej miere náš dopyt. Obmedzenie dodávok sa týka bohužiaľ aj novo predstavených modelov, po ktorých je vysoký dopyt. Situácia sa mení každým dňom, pričom problémy s nedostatkom čipov sú globálnym a dlhodobým problémom a nejakú dobu tieto obmedzenia ešte budú pretrvávať,“ povedala Chovancová.

Nedostatkom čipov trpia aj automobily 

Nedostatok mikročipov poznamenal tiež automobilový priemysel po celom svete. Rovnaký problém narušil aj výrobné aktivity Škody Auto, ktorá musela vo svojich výrobných závodoch na čas pozastaviť prevádzku.

Nemecké Centrum pre automobilový výskum (CAR) odhadlo, že sa tento rok kvôli nedostatku čipov nevyrobí 5,2 milióna osobných áut.

Podľa CAR bude automobilové odvetvie s nedostatkom čipov bojovať až do roku 2023 a celkovo bude výpadok výroby kvôli nedostatku čipov medzi rokmi 2021 a 2023 činiť 8,1 milióna vozidiel, upozornil časopis Forbes.

Na snímke logo nemeckej automobilky Volkswagen na budove závodu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi počas výročnej tlačovej konferencie Volkswagen Slovakia pri príležitosti 30 rokov pôsobenia na Slovensku v Bratislave 22. apríla 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Volkswagen v Bratislave sa nevie rozbehnúť. Pauza pokračuje aj na budúci týždeň