Aktualizované 9. 11. 2010 o 11:30

V pondelok večer zavraždili známeho právnika a bývalého predsedu československého Ústavného súdu Ernesta Valka. Advokáta považovaného za blízkeho súčasným vládnym stranám našli zastreleného v jeho dome v Limbachu neďaleko Bratislavy. Páchateľ podľa médií unikol, polícia bližšie informácie zverejní popoludní na tlačovej konferencii.

"Bol poranený strelnou ranou a napriek rýchlej zdravotnej pomoci sa ho nepodarilo už zachrániť," povedal internetovému portálu denníka Sme policajný prezident Jaroslav Spišiak. Ten v noci do Limbachu prišiel aj s ministrom vnútra Danielom Lipšicom (KDH), ktorý kedysi pracoval vo Valkovej kancelárii. Podľa portálu Čas.sk Valka zabili jedným výstrelom z diaľky. "Nie je vylúčené, že to bol ostreľovač," napísal portál.

Motív vraždy zatiaľ nie je známy. "Ak sa táto udalosť stala v súvislosti s jeho povolaním, tak je to úplná katastrofa," povedal televízii TA3 bývalý predseda Slovenskej advokátskej komory Ondrej Mularčík. Valkove právnické služby v minulosti využívali významné podniky i politici. Zastupoval Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v súdnom spore o zmenky bývalého ministra hospodárstva Jána Duckého, ale aj národnú lotériovú spoločnosť Tipos v miliardovom spore o know-how bývalej Športky. Bol právnikom ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), pre ktorého začiatkom októbra vysúdil ospravedlnenie od predsedu Smeru-SD Roberta Fica za to, že Mikloša označil za bohatého človeka v súvislosti s privatizáciou SPP. Pred necelými dvomi týždňami sa Valko stal členom dozornej rady plynární.

Valko sa však v novembri 2006 ocitol aj v cele predbežného zadržania, polícia ho zatkla spolu s podnikateľom Ladislavom Rehákom a obvinila z vydierania Viliama a Rastislava Vittekovcov. Tí pre Reháka vykupovali pozemky na Záhorí. Valko i Rehák akékoľvek obvinenia popierali, prokuratúra nakoniec stíhanie zastavila. Rehák dnes ČTK povedal, že správa o Valkovej smrti ním otriasla.

Médiá Valka považovali za človeka blízkeho súčasnej vládnej strane SDKÚ-DS. Špekulovalo sa, že v roku 2006 bol jedným z kandidátov na post ministra spravodlivosti. Nakoniec však strana nominovala právničku Luciu Žitňanskú a Valko kandidoval za poslanca za mimoparlamentnú Občiansku konzervatívnu stranu. Viacero jej predstaviteľov sa v posledných voľbách dostalo do parlamentu na kandidátke Most-Híd. Už v roku 1990 sa Valko stal poslancom za Verejnosť proti násiliu, zvolili ho tiež za podpredsedu Snemovne ľudu československého Federálneho zhromaždenia. Post predsedu federálneho Ústavného súdu obsadil v roku 1992.

V Limbachu, kde sa vražda stala, žije aj prezident Ivan Gašparovič. Podľa jeho hovorcu Mareka Trubača prezident nočnú streľbu nepočul, pretože býva na opačnej strane obce. "O svoju bezpečnosť sa neobáva," uviedol Trubač, podľa ktorého hlava štátu dúfa, že sa vraždu podarí vyšetriť.

Valko sa naposledy objavil na verejnosti približne pred týždňom. Prišiel do parlamentu v čase, keď koaličná rada rokovala o novom generálnom prokurátorovi. Na zasadaní sa však nezúčastnil.

Podobne ako Valka v roku 1997 zastrelili aj ďalšieho advokáta, 35-ročného Jozefa Matulu pred jeho domom v Bratislave. Vraždu najprv médiá dávali so súvislosti s tým, že bol ústredným tajomníkom opozičnej Slovenskej národnej strany, nakoniec však prevážila verzia, že si jeho smrť objednal jeho homosexuálny partner.

Foto na titulke - SITA