Práce na poliach sa vykonávajú len veľmi pomaly, v mnohých regiónoch je ich stav alarmujúci. Uviedol to pre TASR Matej Korpáš zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).

,,Počas minulého týždňa sa situácia s počasím v niektorých regiónoch zlepšila. Pôda je aj napriek tomu na mnohých miestach premočená a zber jesenných plodín aj sejba sú mimoriadne náročné. Aktuálne je v rámci Slovenska pozbieraných 28 percent kukurice na zrno, 86 percent slnečnice, 35 percent cukrovej repy, vyše 80 percent zemiakov a 70 percent sóje," priblížil.

Spresnil, že v regióne Trnavy neumožňuje nepozbieraná kukurica výsev novej pšenice. V minulých rokoch v rovnakom čase bola sejba vykonaná približne na 80 percent, aktuálne však majú niektoré subjekty osev zvládnutý na úrovni 20 percent. ,,Tento stav možno považovať už za alarmujúci," podčiarkol Korpáš.

JŠn Mi?ovskż
Neprehliadnite

Poľnohospodárom už reči nestačia. Treba spolupracovať, odkazujú ministrovi

Pôda je podľa jeho slov značne premočená aj v okolí Galanty. Vystavené značnému poškodeniu sú hlavne zemiaky, sója a slnečnica. K záveru 43. týždňa bola v tomto regióne kukurica na zrno pozberaná na 46 percent výmery, slnečnica na 85 percent, cukrová repa na 30 percent, zemiaky na 75 percent, sója na 68 percent výmery. ,,Daždivé počasie spomaľovalo tempo jesenných prác aj v okrese Nitra. Poľnohospodári však už finišujú so zberom slnečnice, sóje a aj zemiakov," poznamenal.

V okrese Trenčín podľa neho zaznamenali v októbri celkový úhrn zrážok v rozmedzí 138 - 153 milimetrov. Poľnohospodári vďaka priaznivejšiemu počasiu v posledných dňoch mohli pokračovať najmä so zberom kukurice, ktorá je aktuálne pozberaná len z 11 percent osiatej plochy.

,,Práce na poliach sa pomaličky rozbiehali aj v regióne Bánovce nad Bebravou. Pestovatelia hlásia, že nedokážu určiť, či sa im podarí zasiať všetky oziminy tak, ako mali v pláne," uviedol.

Jaroslav Novák, predseda predstavenstva firmy Babičkin dvor
Neprehliadnite

Vajce a ja, právnik s kravatou. Ako Jaroslav Novák rozbehol agrovýrobný komplex Babičkin dvor

Informoval, že v Lučenci bol ešte koncom minulého týždňa vyliaty Ipeľ. Teraz je situácia už priaznivejšia, ale pôdy sú rozmočené, a to najmä v južnej časti regiónu. K záveru 43. týždňa bola kukurica na zrno pozberaná na 10 percent, sója z 81 percent výmery.

Dodal, že práce na poliach sú odstavené v regióne Košíc. Kukuricu v tomto regióne ešte vôbec nezbierali. ,,Rozhodujúcim faktorom v tomto roku pre tvorbu úrody plodín letného a jesenného zberu je jednoznačne množstvo a rozloženie atmosférických zrážok v priebehu roka," uzavrel Korpáš.