Nová strana expremiéra Petra Pellegrini Hlas - sociálna demokracia by mohla mať ustanovujúci snem už v novembri, a to online, v obmedzenom režime a s menším počtom delegátov, ako plánovala. Uviedol to člen strany a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Matúš Šutaj Eštok. Priblížil, že na sneme by si mali zvoliť nové vedenie. Naznačil, že by v ňom okrem už známych tvárí mohli byť aj nové mená, nechcel ich zatiaľ konkretizovať.

Aktuálna situácia nám trochu urobila škrt cez rozpočet. Plánovali sme urobiť ustanovujúci snem riadny, veľký, keďže záujem stať sa členom Hlasu je veľký. Plánovali sme snem zhruba pre tisíc delegátov," povedal psolanec s tým, že vzhľadom na aktuálnu situáciu konzultovali možnosti aj s Ministerstvom vnútra (MV) SR. Na jar by chceli následne spraviť veľký pracovno-slávnostný snem.

Hlas chce predstaviť nové tváre

Matúš Eštok si nemyslí, že na post predsedu Hlasu bude iný kandidát ako Peter Pellegrini. Diskusia o nových podpredsedoch podľa neho v strane prebieha. Pripustil, že v novembri možno zvolia polovicu z nich a zvyšok dovolia na jar. V zmysle stanov by ich mali mať šesť. Konkrétne mená kandidátov nepovedal. „Zatiaľ si treba počkať, chceme ohlásiť možno už teraz na sneme nejaké nové tváre," uviedol.

V súvislosti s funkciou generálneho manažéra strany uviedol, že v zmysle stanov ho určuje predseda. Poslanec Hlasu nevylúčil, že by funkciu mohol zastávať on. „Ak sa pán predseda rozhodne, ak mi táto dôvera bude daná, ja ju určite s rešpektom a pokorou prijmem," povedal.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Matovič: Pilotné testovanie splnilo nadmieru očakávania

Stranu Hlas - sociálna demokracia zaregistrovalo MV SR začiatkom septembra. Hlas sa začal formovať po tom, ako expremiér Peter Pellegrini a viacerí jeho kolegovia odišli zo Smeru-SD, s ktorým sa názorovo rozišli. Medzi nimi je desať súčasných poslancov parlamentu, napríklad bývalí podpredsedovia Smeru-SD Richard Raši a Peter Žiga, bývalá členka predsedníctva Denisa Saková a tiež poslanci Ľubica Laššáková, Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok, Peter Kmec, Erik Tomáš, Róbert Puci a Ján Blcháč.