Pilotné testovanie obyvateľov na ochorenie Covid-19 na Orave a Bardejove splnilo nadmieru očakávania. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO). Zdôraznil však, že sa netreba spoliehať iba na štát, ale treba priložiť aj ruku k dielu. V tejto súvislosti preto ocenil prácu a snahu starostov a primátorov.

Všetci na Slovensku, každý s inou mierou zodpovednosti a poznania, sme očakávali niečo a všetci sme očakávali skôr výrazne niečo horšie. Všetci môžeme byť nadmieru spokojní," povedal predseda vlády. Počas pilotného testovania sa môžu podľa neho zároveň vychytať všetky problémy, aby krajina zvládla celoplošné testovanie naplánované na najbližšie dva víkendy. Na margo státia v radoch pri testovaní uviedol, že sú bezpečnejšie ako rady pred obchodmi.

Tretí a záverečný deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove. Obyvatelia Dolného Kubína a Námestova prichádzali v nedeľu ráno 25. októbra 2020 do testovacích miestností na COVID-19 len sporadicky. Menší záujem o otestovanie dolnokubínska radnica pripisuje najmä rodinným povinnostiam. Na snímke administratívny proces pred odbernou miestnosťou v budove Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, v nedeľu 25. októbra 2020. EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Odberné miesta v Dolnom Kubíne a Námestove ráno zívali prázdnotou

Premiér tiež zdôraznil, že sa v súvislosti s testovaním netreba spoliehať len na štát. „Spoliehať sa len na štát, že v takejto kritickej situácii a v takej krátkej dobe všetko zabezpečia druhí a my nepridáme ani jedného pracovníka do odberového miesta - tak takým spôsobom to nezvládneme," poznamenal I. Matovič s dôvetkom, že „štát sme všetci, teda aj samosprávy". Vyzdvihol prácu a snahu starostov a primátorov, ktorí len nekritizujú.

Premiér naďalej obhajuje antigénové testy

Premiér naďalej obhajuje testovanie pomocou antigénových testov, hoci sú výraznejšie schopné odhaliť šíriteľa vírusu s príznakmi ako bezpríznakového. Poukázal na to, že počas dvoch dní testovania v okresoch na Orave a Bardejov odhalili približne 4 500 takýchto šíriteľov. „Do večera to môže byť, odhadujem, okolo 6-tisíc ľudí, šíriteľov, ktorých v podstatne normálnym spôsobom nemáme ako identifikovať. To je úžasné na tom," skonštatoval.

Druhý deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Na Orave a v okrese Bardejov otestovali v sobotu do 17.00 h 50.430 ľudí, z nich bolo infekčných 1860. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽANO) na sobotňajšej tlačovej konferencii. Na snímke premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie v Námestove, 24. októbra 2020. V pozadí primátor Námestova Milan Hubík. EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Igor Matovič o testovaní zavádza. V čom má pravdu a v čom sa mýli

V súvislosti s nákupom antigénových testov uviedol, že Správa štátnych hmotných rezerv SR je v rukách SaS, pretože ju vedie ich nominant. Igor Matovič deklaroval, že preto nemá dôvod robiť pri obstarávaniach nejaký svoj biznis. Hovorí, že testy nakúpil štát výhodne.

Na otázku, či bude prípadne aj úplný lockdown, povedal, že to závisí od všetkých z nás a nášho správania, či to zvládneme aj bez neho.