Ruská vojna na Ukrajine zmení Európu a pravdepodobne aj celý svet, vyhlásil v piatok poľský premiér Mateusz Morawiecki. Správu priniesla tlačová agentúra PAP.

Rusko odhalilo svoju najhoršiu tvár

Na varšavskom kongrese venovanom rozvoju Poľska a jeho úlohe v regióne Morawiecki povedal, že vojna na Ukrajine „nanovo určí podobu Európy a zrejme celého sveta".

Podľa poľského premiéra ruský prezident Vladimir Putin a Kremeľ „vydestilovali" všetky najhoršie stránky novodobých dejín vrátane nacionalizmu, imperializmu a kolonializmu.

Morawiecki uviedol, že dejiny „sa ešte neskončili, naopak, odkrývajú nové a doteraz nepoznané karty".

„Také karty, ktoré nás môžu doviesť k lepším časom, ale tiež k takým, ktoré sa môžu skončiť veľmi zle, veľmi tragicky," dodal poľský premiér.

Západ musí konať

V tejto súvislosti varoval, že „Európa sa musí zobudiť z geopolitického spánku, ak nechce pochovať svoju budúcnosť".

„Vyhráva ten, kto je pripravený priniesť obeť, kto má viac odhodlania a odvahy. Nejde len o technickú silu, technologickú prevahu a peniaze," upozornil Morawiecki s varovaním, že Západ by napriek prevahe v týchto oblastiach „mohol prehrať, pretože odhodlanie je na ruskej strane".

Ďalšie dôležité správy

KK22 Brusel - Poľský premiér Mateusz Morawiecki prichádza na dvojdňový mimoriadny summit prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ 30. mája 2022 v Bruseli. Lídri členských krajín EÚ sa v pondelok popoludní zídu v Bruseli na dvojdňovom mimoriadnom summite, aby prediskutovali bezpečnostnú situáciu v Európe a dôsledky ruskej agresie voči Ukrajine po tom, ako neuspeli tri týždne trvajúce diplomatické snahy o vyrokovanie kompromisu pre prijatie šie
Neprehliadnite

Poľsko dodá Ukrajine desiatky samohybných húfnic, avizoval Morawiecki