Bývalého obchodného riaditeľa poľskej pobočky čínskeho technologického giganta Huawei opäť zatkla poľská kontrarozviedka ABW kvôli obvineniam zo špionáže pre Čínu. Oznámila to agentúra PAP s odvolaním sa na hovorcu ministra povereného koordináciou spravodajských služieb.

Wang Wej-ťing sa podľa vyšetrovateľov venoval výzvednej činnosti viac ako sedem rokov od roku 2011 a ako krytie využíval funkciu obchodného riaditeľa poľskej pobočky firmy Huawei. Wang študoval v Poľsku a pôsobil aj na čínskom konzuláte v Gdansku. Minulý mesiac sa s ním a  jeho komplicom,  bývalým pracovníkom ABW, ktorého podľa obžaloby Wang zverboval, začal súdny proces. Obom hrozí v prípade odsúdenia až 15 rokov väzenia. Súd sa koná s vylúčením verejnosti.

Poliak, označovaný v médiách iba ako Piotr D., mával na starosti otázky kybernetickej bezpečnosti okrem iného aj v rámci ministerstva vnútra a kontrarozviedky ABW. Podieľal sa napríklad na zabezpečení sietí pre potreby poľského predsedníctva v Európskej únii alebo počas návštevy pápeža.

Firma Xiaomi
Neprehliadnite

Čínsky Xiaomi predstihol Apple v podiele na trhu so smartphonmi

Oboch mužov zatkli poľské orgány v januári 2019. Podľa prokuratúry Poliak dodával Číňanovi informácie, ktoré mali firme Huawei pomôcť získať prístup k technologickým zákazkám a cez ne potom vplyv na dátové systémy miestnych i celoštátnych úradov.

Huawei svojho zamestnanca okamžite po zatknutí prepustil, ale podľa médií prispieva na jeho obhajobu.

Teraz bol Wang znovu zadržaný na základe súdneho príkazu, ktorý bol vydaný kvôli odvolaniu proti júnovému rozhodnutiu varšavského súdu prepustiť ho z väzby. Wang obvinenia zo špionáže odmieta ako neopodstatnené a predpojaté. V Poľsku žije viac ako 12 rokov.

Poľská kauza poškodila povesť firmy Huawei vo svete. V západných krajinách čelí spoločnosť už dlhšiu dobu obvineniam, že úzko spolupracuje s čínskou vládou a že jej zariadenia sú prispôsobené pre špionáž. Huawei také obvinenia odmieta. Washington však tlačí na svojich spojencov, aby firmu vylúčili z budovania 5G sietí.

Poľská vláda vlani navrhla zákon, ktorý by Huawei zo stavby 5G sietí de facto vylúčil. Zatiaľ ho ale neprerokoval parlament.