Čínsky výrobca smartphonov Xiaomi v druhom štvrťroku predstihol Apple v podiele na svetovom trhu inteligentných telefónov. So 17 percentným podielom obsadil druhé miesto za kórejským Samsungom, ktorý ovládal 19 percent a tretí Apple 14 percent trhu. Ukázal to prieskum, ktorého výsledky zverejnila spoločnosť Canalys.

Firma Xiaomi rýchlo expanduje na zahraničných trhoch. Podľa analytika Canalys Bena Stantona medziročne zvýšila dodávky do Latinskej Ameriky o 300 percent a do západnej Európy o 50 percent. Celkom zdvihol čínsky výrobca dodávky medziročne o 83 percent, zatiaľ čo Samsung o 15 percent a Apple o jedno percento.

Firma Xiaomi
Neprehliadnite

USA odstráni Xiaomi z čiernej listiny, firma urovnala spor s americkou vládou

Podľa Stantona ale Xiaomi stále cieli na lacnejší segment. Priemerná cena predaných telefónov je o 75 percent nižšia ako prístrojov od amerického Applu. Xiaomi ťaží z problémov Huawei, čo predtým býval najväčší predajca smart telefónov na svete, ale na jeho tržby doľahli dopady amerických sankcií, ktoré čínsku firmu odrezali od kľúčových dodávateľov softvérov a čipov.

Smartphony stále stoja za väčšinou príjmov Xiaomi. Firma sa ale chystá preniknúť do nových oblastí podnikania - v marci oznámila plán vstúpiť na trh s elektromobilmi, do ktorého chce v nasledujúcich desiatich rokoch investovať desať miliárd dolárov.