Povedala to ministerka životného prostredia Anna Moskwová. Poľsko podľa nej výstavbu zvažuje preto, že značný záujem o nákup LNG má Česká republika a Slovensko. Obe tieto krajiny sa snažia čo najrýchlejšie zbaviť závislosti od zemného plynu z Ruska.

Stáť bude pri Gdansku

Česká republika a Slovensko hľadajú alternatívne dodávky surovín, aby ich mohli prestať odoberať z Ruska. Slovenská štátna plynárenská spoločnosť SPP uzavrela zmluvy na nákup takého množstva LNG a zemného plynu z Nórska, aby Slovensko týmito dodávkami do konca budúceho roka pokrylo asi 65 percent svojej spotreby.

Poľsko má už teraz v pláne výstavbu plávajúceho zariadenia na uskladnenie LNG a jeho premenu späť do plynného stavu. Toto zariadenie, označované anglickou skratkou FSRU (Floating Storage and Regasification Unit) bude stáť pri Gdansku na pobreží Baltského mora. Kapacita pre premenu späť na plynný stav bude predstavovať šesť miliárd metrov kubických plynu ročne. So sprevádzkovaním Varšava počíta v roku 2026.

Nepotrebujú mimoriadnu daň

Poľsko má už teraz jeden terminál na LNG s kapacitou 6,2 miliardy kubických metrov, uviedla agentúra Reuters.
„Môžeme posúdiť rôzne možnosti. Mohli by sme otvoriť ďalšie zariadenia FSRU a prenajať ďalšie plavidlo, to by ale bolo na zodpovednosti našich partnerov," povedala Moskwová serveru BiznesAlert.

Poľsko podľa ministerky chce, aby zariadenie FSRU bolo súčasťou únijného plánu nazvaného REPowerEU, ktorého cieľom je ukončiť v únii nákup energií z Ruska. Moskwová povedala, že kapacita zariadenia na premenu LNG späť do plynného skupenstva by mohla byť šesť alebo 12 miliárd metrov kubických, záležať bude na záujme v susedných krajinách.

Ministerka tiež poznamenala, že Poľsko nepotrebuje mimoriadnu daň, aby mohlo časť výrazne vyšších ziskov energetických firiem prerozdeľovať spotrebiteľom, a kompenzovať im tak prudký rast cien energií. Energetickému sektoru v Poľsku totiž dominujú firmy, v ktorých má hlavné slovo štát, a od ktorých sa vyžaduje, aby zaistili energetickú bezpečnosť, povedala.

Český minister priemyslu Jozef Síkela už skôr denníku E15 povedal, že Česká republika ide o prenájom kapacity plávajúceho LNG terminálu, konkrétne s Holandskom, Nemeckom a Poľskom. Premiérka severonemeckej spolkovej krajiny Meklenbursko-Predné Pomoransko Manuela Schwesigová potom uviedla, že Nemecko potrebuje terminály na LNG nielen na pobreží Severného mora, ale kvôli zásobovaniu východu krajiny a tiež Českej republiky aj na pobreží Baltu.

Európska únia sa začala od ruských energií odkláňať už skôr. Svoje odhodlanie urýchlila po tohtoročnom 24. februári, keď ruské vojská napadli Ukrajinu. Brusel potom pristúpil k sérii protiruských sankcií, aby čo najviac ochromil ruskú ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

KK43 Versailles - Na snímke zľava belgický premiér Alexander De Croo, francúzsky prezident Emmanuel Macron, slovenský premiér Eduard Heger, španielsky premiér Pedro Sánchez, predseda Európskej rady Charles Michel,holandský premiér Mark Rutte, maďarský premiér Viktor Orbán, cyerský prezident Nicos Anastasiades and estónska premiérka Kaja Kallasová pózujú pre skupinovú fotografiu počas summitu EÚ vo Versailles, západne od Paríža 10. marca 2022. Jednotná reakcia Európskej únie (EÚ) na pokračujúcu a
Neprehliadnite

Vyjmú z embarga sieť ropovodov? Summit EÚ prerokuje, ako nahradiť ruské energie