Poľsko zníži ceny energií a poskytne domácnostiam hotovostné platby v hodnote až 10 miliárd zlotých (2, 14 miliardy eur). Cieľom tohto programu je pomôcť Poliakom vyrovnať sa s vysokou infláciou, uviedol to premiér Mateusz Morawiecki.

Poľsko sužuje inflácia

Inflácia v najväčšej postkomunistickej ekonomike v Európskej únii (EÚ) dosiahla v októbri 6, 8 percenta, čo je najviac za vyše 20 rokov. To zaťažilo rozpočty domácností a spôsobilo bolesti hlavy vláde, ktorá je hrdá na to, že dokázala zvýšiť kúpnu silu obyčajných Poliakov pomocou štedrých sociálnych dávok a zvýšenia minimálnej mzdy. 

„Poľská vláda koná, aby zmiernila, stlmila tento nárast inflácie," vyhlásil Morawiecki. Aktuálna prognóza poľskej centrálnej banky počíta tento rok s priemernou ročnou mierou inflácie na rovni 4, 9 percenta, pričom v roku 2022 vzrastie na 5, 8 percenta a v nasledujúcom roku 2023 sa zníži na 3, 6 percenta. Poľská mena zlotý v pondelok klesla voči euru na najnižšiu úroveň za 12 rokov, čiastočne pre obavy z politického konfliktu Poľska s EÚ, uviedli analytici.

Morawiecki sľubuje minimálnu možnú daň 

Morawiecki oznámil, že daň z benzínu sa na päť mesiacov od 20. decembra zníži na minimum povolené v EÚ. Daň z pridanej hodnoty (DPH) na plyn sa od januára do marca 2022 zníži na 8 percent z 23 percent. DPH na elektrinu v prvých troch mesiacoch 2022 klesne na 5 percent z  23 percent. Navyše, domácnosti dostanú finančnú podporu vo forme platieb, ktoré budú závisieť od ich príjmu, a ktoré sa budú realizovať v dvoch splátkach v roku 2022.

Inflačné tlaky netrápia len Poľsko

Vlády v celej Európe aj mimo nej čelia podobným inflačným tlakom v dôsledku vyšších globálnych cien energií a problémov v dodávateľských reťazcoch, ktoré odštartovali blokády na zastavenie pandémie nového koronavírusu.

Poľskýzlotý
Neprehliadnite

Paradox v Poľsku aj v Maďarsku. Ich meny voči euru klesli aj napriek vyšším úrokovým sadzbám