Poľsko a Litva chcú posilniť prítomnosť NATO na svojom území, aby mali väčší pocit bezpečia aj lepšiu schopnosť čeliť ruským hrozbám. Povedal to vo štvrtok námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz.

Obe krajiny sa cítia ohrozené 

Informuje o tom agentúra PAP pripomínajúca, že členské krajiny NATO ležiace na jeho východnom krídle ho už od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vyzývajú na zvýšenie vojenskej prítomnosti v tejto oblasti.

„Litva bude na budúci rok hostiteľom summitu NATO, avšak na programe tohto stretnutia musíme začať pracovať už dnes, aby rozhodnutia, ktoré sa tam prijmú, boli v prospech záujmov našich dvoch krajín,“ povedal M. Przydacz po štvrtkových rokovaniach s predstaviteľmi Litvy. Dodal, že obe krajiny si želajú „ešte väčšiu“ prítomnosť NATO v regióne, aby sa mohli cítiť bezpečne a efektívne sa brániť „ruským imperialistickým hrozbám“.

Poľsko a Litva aktívne spolupracujú s Ukrajinou

Podľa M. Przydacza už Poľsko a Litva aktívne spolupracujú na odstrašovaní Ruska a podpore Ukrajiny. Marcin Przydacz dodal, že je veľmi dôležité hľadať tiež spôsoby, ako presvedčiť západnú Európu aj USA, aby zvýšili nevyhnutnú podporu Ukrajine a pokračovali v politike sankcií voči Rusku.

Ďalšie dôležité správy

PK 40 Rukla - Na snímke zľava nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová a litovský minister obrany Arvydas Anušauskas počas tlačovej konferencie na základni v litovskej Rukle, 100 km západne od hlavného mesta Vilniusu v utorok 22. februára 2022. Nemecko posiela do Litvy ďalších vojakov ako odpoveď na zhromažďovanie ruských jednotiek na hranici s Ukrajinou a zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu pobaltských štátov. FOTO TASR/AP

German Defense Minister Christine Lambrecht, left, speaks as Li
Neprehliadnite

Americkí vojaci zostanú v Litve najmenej do roku 2026, uviedol tamojší minister obrany