Prepad švédskeho trhu s nehnuteľnosťami sa počas minulého mesiaca prehĺbil najviac od čias finančnej krízy. Ceny rodinných domov sa dostali pod rastúci tlak, nakoľko kupujúcich odrádzajú vyššie náklady za energie.

Najväčší severský trh s nehnuteľnosťami, ktorý patril v období pandémie k jedným z najvychytenejších, sa stal jedným z hlavných ukazovateľov globálneho ochladenia trhu s nehnuteľnosťami. K tejto zmene prispela aj skutočnosť, že centrálne banky navýšili úrokové sadzby na základe snahy vyriešiť prudký rast spotrebiteľských cien. Pokles nákladov na bývanie z marcového maxima dosiahol minulý mesiac 11,2 percenta, čo je najväčší pokles od globálnej finančnej krízy, keď ceny ustúpili o 12,6 percenta v priebehu ôsmich mesiacov.

Podľa spoločnosti Valueguard, ktorá údaje zostavuje, švédsky index cien nehnuteľností na bývanie HOX klesol už šiesty mesiac v poradí. V porovnaní s augustom prišlo v septembri k poklesu až o 2,8 percenta.

,,Neistota v súvislosti s tým, ako vysoko sa zvýšia sadzby hypoték, a zároveň jasné známky spomalenia ekonomiky, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia aj trh práce, majú jednoznačne tlmiaci účinok na kúpu nehnuteľností," uviedla analytička Swedbank Maria Wallin Fredholmová v správe pre klientov.

Maria Wallin Fredholmová dodala, že podľa prognóz banky môže dôjsť k medzisezónnemu poklesu cien v hodnote 15 percent. Podľa Fredholmovej je táto prognóza ,,jednoznačne riziková", keďže prognózy hypotekárnych sadzieb sa počas jesene ,,výrazne zvýšili".

Centrálna banka Riksbank minulý mesiac predpovedala, že ku koncu roka sa pokles bude pohybovať v hodnote 18 percent. Tento pokles urýchľuje inflácia, ktorá v septembri dosiahla ďalšie maximum za posledné tri desaťročia, napriek rekordne vysokému zvýšeniu nákladov na pôžičky zo strany švédskej centrálnej banky.

,,V súčasnosti sa korekcia zameriava predovšetkým na ceny rodinných domov," uviedol v e-mailovom komentári Henrik Freudenthal, hovorca maklérskej spoločnosti Svensk Fastighetsformedling. ,,Samozrejme, na ňu majú vplyv aj obavy z prevádzkových nákladov pri očakávaných vysokých energetických nákladoch počas tejto zimy."

Ceny rodinných domov, ktoré sa v období koronakrízy zvýšili najvýraznejšie v septembri klesli o 3,3 percenta. Na rozdiel od cien rodinných domov, bolo zníženie cien bytových domov výrazne nižšie v hodnote 1,9 percenta. V prvej polovici októbra ceny bytov naďalej klesali v Štokholme a v druhom najväčšom meste Göteborgu.

Podľa analytika Gustava Helgessona je situácia na trhu s bývaním celkovo horšia ako počas globálnej finančnej krízy.

Švédsky pokles cien je porovnateľný s 12,6-percentným poklesom na Novom Zélande a takmer 9-percentným poklesom cien v Kanade. Začiatkom mesiaca Danske Bank A/S uviedla, že neočakáva krach švédskeho trhu s bývaním, pričom predpokladá, že ceny domov sa posunú ,,o ďalších 10 percent" na úroveň z leta roku 2020.

Ďalšie dôležité informácie