To je aj prípad stále neotvoreného rekreačno-športového areálu na Liptovskej Mare, ktorý rozbiehal aj politik Ján Počiatek. Projekt štartovala pred vyše desiatimi rokmi bratislavská eseročka LM Development, v ktorej ešte pred vyše rokom pôsobil ako spoločník súčasný minister dopravy Smeru. Firma projekt v roku 2008, keď bol J. Počiatek v prvej Ficovej vláde ministrom financií, postúpila akciovke Castoria.

Odvtedy sa spoločnosti darí v oblasti eurofondov. Už menej v prevádzkovaní turistického rezortu. Ten nie je rozbehnutý ani na začiatku roku 2016. Naposledy rekreačnému areálu ministerstvo hospodárstva na konci vlaňajška odsúhlasilo takmer 200-tisíc eur na „zlepšenie celoročného využitia športovísk MarinaLiptov“. Teda športovísk, ktoré boli vlani celoročne zatvorené. Z príspevku sa okrem iného financoval aj veľkopriestorový vykurovaný stan.

J. Počiatek pre TREND prostredníctvom svojho hovorcu uviedol, že nemá informácie o prostriedkoch z eurofondov, ktoré projekt získal. Z projektu firma LM Development podľa neho odišla v roku 2008. Podľa samého J. Počiatka mu neplynuli „žiadne“ finančné benefity z postúpenia projektu na akciovku Castoria. Dodal tiež, že nemá žiadny majetkový podiel v Castorii. „Projekt sme prevzali na konci roku 2008 na základe dohody o postúpení práv a povinností z právoplatných územných rozhodnutí,“ potvrdil pre TREND.sk Oto Klostermann, predseda predstavenstva Castorie.

Po neúspechu milión

Projekt MarinaLiptov si začal pýtať eurofondové státisíce krátko po tom, ako prešiel z Počiatkovej firmy na Castoriu. Nový investor sa uchádzal prvýkrát o nenávratný finančný príspevok z eurofondov už v roku 2009. Sprvu neúspešne. „Žiadosť o príspevok bola zamietnutá pre nedostatok zdrojov alokovaných v danej výzve,“ spresnil O. Klostermann.

Ako informoval rok predtým TREND, areál mal štartovať práve v roku 2009, ako to prezentoval ešte pôvodný investor, Počiatkova firma LM Development. MarinaLiptov bola v nasledujúcich rokoch pri hromadení eurodotácií už oveľa úspešnejšia. Podľa údajov na vlastnej stránke získala najskôr pre roky 2013 až 2015 takmer 800-tisíc eur z fondov na stavebné práce na polyfunkčnú budovu, ktoré sa mali realizovať od konca roka 2013 do konca vlaňajška. Celkovo mala dodávateľom za výstavbu zaplatiť 2,4 milióna eur.

Naposledy vlani získala skoro 200-tisíc eur na vykurovaný stan plus outdoorové fitness centrum a ihrisko za vyše 63-tisíc eur. Peniaze smerovali do akciovky Castoria cez ministerstvo hospodárstva z operačného programu Konkurencieschopnosť a hospodársky rast. To ich prikleplo firme, ktorá za uplynulé roky nevykazovala takmer žiadne príjmy a v kolónke počet zamestnancov jej figuruje nula. Podľa portálu Finstat.sk za roky 2010 a 2011 boli jej tržby nulové, v roku 2012 jednorazovo uvádza príjmy pol milióna eur, dva roky potom sú tržby na úrovni 1 000 eur.

Podľa aktuálnych informácií by sa mal turistický rezort otvoriť v lete 2016. Na papieri je pritom už od roku 2003. Ešte vlani tvrdil, že sa otvorí v závere roka 2015. Rekreačno-športový areál má byť podľa O. Klostermanna jedným z prvých objektov projektu MarinaLiptov. „Športový areál je súčasťou projektu MarinaLiptov a pod touto značkou bude ďalej prevádzkovaný.“ Súčasťou areálu má byť rekreačný rezort, mólo a prístav pre jachty, reštaurácia i požičovňa bicyklov.

Počiatek rozbiehal na Liptove rezort. Nazbieral státisíce, stále nefunguje

Zdroj: MarinaLiptov.sk

Počiatek rozbiehal na Liptove rezort. Nazbieral státisíce, stále nefunguje

Zdroj: MarinaLiptov.sk

Na čo je Liptovu stan za státisíce

Súčasťou rezortu MarinaLiptov by mal byť aj vykurovaný stan za 378-tisíc eur, na ktorý firma Castoria získala z eurofondov 200-tisíc eur. Podľa odborníka na veľkopriestorové stany, ktorý si pre politické pozadie prípadu neželal byť menovaný (jeho meno je k dispozícii v redakcii), je hodnotenie ceny problematické, keďže v zmluve chýbajú kľúčové údaje, ako je rozmer stanu a jeho vnútorná výbava.

Stan je značky Roder, ktoré sú považované za kvalitné, produkty výrobcu sa predávajú po celom svete. Pri takejto vysokej sume by malo ísť o veľký stan, napríklad s rozmermi 20x20 či 20x30 metrov. S podlahou a kvalitnými dvermi by cena mohla byť reálna. „Doteraz som sa ale s čerpaním eurofondov na takýto účel nestretol,“ dodal pre TREND predajca podobných stanov.