Najdôležitejšie správy

  • Celkovo je na Slovensku oficiálne nakazených 426 osôb.
  • Vláda predstavila súbor nových prísnejších opatrení. Prečítajte si ich zoznam.
  • Od pondelka môžu otvoriť ďalšie prevádzky.
  • Vláda rozhodla o zavretí škôl na neurčito, rušia sa písomné maturity aj Testovanie deviatakov. Toto sú nové termíny zápisov.
  • Premiér Igor Matovič uvažuje o blackoute, teda o vypnutí ekonomiky

Situáciu sledujeme online

21:38 Počet hlásených prípadov nákazy novým koronavírusom na celom svete prekročil milión.

21:16 Počet oficiálne potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu od vypuknutia pandémie prekročil vo štvrtok celosvetovo 50-tisíc.

Z celkovo 51 364 úmrtí na koronavírus SARS-CoV-2 zaznamenali 37 709 v Európe. V dvoch najpostihnutejších krajinách sveta - v Taliansku a v Španielsku - zaznamenali 13 915 a 10 003 úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19.

Vo Francúzsku už majú 5 387 úmrtí a v Spojených štátoch si nákaza vyžiadala 5 316 obetí na životoch.

20:34 Vo Francúzsku podľahlo nákaze novým koronavírusom za posledných 24 hodín 471 ľudí. Celkovo si nákaza v krajine vyžiadala životy 4 503 ľudí.

20:30 Krematóriá v americkom meste New York predĺžili prevádzkovú dobu v dôsledku rastúceho počtu obetí na ochorenie COVID-19. V New Yorku si choroba, ktorú spôsobuje nový koronavírus, vyžiadala už približne 1 400 obetí a desiatky tisíc ľudí sa nakazili.

20:23 V preventívnej domácej izolácii zostalo 62 zamestnancov Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) v Žiline. Prišli do kontaktu s pacientom, u ktorého sa neskôr potvrdil nový koronavírus. Muža už zo žilinskej nemocnice previezli na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin.

19:41 Nájomcom obchodných prevádzok zatvorených štátom pre pandémiu ochorenia COVID-19 by malo nájomné počas obmedzení klesnúť o 80 percent. Približne polovicu z tejto zľavy by mali znášať prenajímatelia, druhú polovicu štát. Presnejšie podmienky bude riešiť koaličná rada.

19:35 V Taliansku zaznamenali ďalších 760 úmrtí na nový koronavírus, celkovo je v tejto krajine s najväčším počtom mŕtvych na svete už 13 915 obetí. Počet nových prípadov nákazy je však už tri týždne počas celoštátne platnej karantény ustálený - za posledný deň ich pribudlo 4 668, celkovo ich majú 115 242.

19:34 Ak bude pri testovaní v prostredí marginalizovaných rómskych komunít (MRK) pozitívne testovaných viac ako desať percent osôb, bude potrebné dať do karantény celú osadu. Upozornili na to predkladatelia návrhu plánu riešenia ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách, ktorý vo štvrtok schválila vláda.

19:14 Ústredný krízový štáb sa bude v piatok zaoberať opatreniami v súvislosti s veľkonočnými sviatkami. Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) po štvrtkovom rokovaní vlády naznačil, že možno bude potrebné prijať na toto obdobie ešte prísnejšiu reguláciu a obmedzenia v prípade mobility obyvateľov.

19:12 Epicentrom pandémie koronavírusu v Rakúsku je lyžiarske stredisko Ischgl. Nakazilo sa tam až 600 Rakúšanov a viac ako 1000 cudzincov, ktorí sa neskôr vrátili domov. V Ischgli sa pravdepodobne nakazili stovky obyvateľov Nemecka, Nórska, Islandu a iných, ktorí neskôr vírus rozniesli vo svojich krajinách.

Miestne úrady a majitelia viacerých lyžiarskych stredísk v Tirolsku sú obviňovaní, že konali pomaly, keď napriek informáciám o riziku nákazy nechali strediská otvorené.

18:40 Britský premiér Boris Johnson stále vykazuje mierne symptómy ochorenia COVID-19. Oznámil to vo štvrtok jeho hovorca. Premiér mal pritom v piatok po siedmich dňoch ukončiť obdobie samoizolácie vo svojej rezidencii na Downing Street 10.

18:29 Parlament schválil novelu Zákonníka práce v súvislosti s novým koronavírusom a mimoriadnym stavom na Slovensku. Hlasovalo za ňu 136 poslancov zo 137 prítomných.

Zmeny sa týkajú napríklad toho, že zamestnávateľ bude oprávnený nariadiť výkon práce z domu, upraviť sa má aj rozvrhnutie pracovného času, predlžuje sa podporné obdobie v nezamestnanosti, ľudia teda budú môcť dlhšie poberať dávku v nezamestnanosti.

Plénum prijalo aj pozmeňujúci návrh z výborov, ktorý myslí na rodičov s trojročnými deťmi, ktorým končí v tomto krízovom období v súvislosti s novým koronavírusom poberanie rodičovského príspevku. Po novom budú môcť čerpať ošetrovné.

18:28 Na 44 mŕtvych stúpol vo štvrtok počet ľudí, ktorí v Českej republike podľahli chorobe COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom. Nakazených je 3805 osôb.

18:20 Slovensko zakázalo vývoz tovarov, ktoré sú potrebné na boj proti nákaze novým koronavírusom. Ide dezinfekčné prostriedky, lieh, osobné ochranné prostriedky a umelé pľúcne ventilácie.

Vyplýva to z nariadenia na vykonanie opatrenia hospodárskej mobilizácie predloženého ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS), ktoré vo štvrtok schválila vláda.

18:08 Britská polícia dôrazne zasahuje proti zločinom súvisiacim s novým koronavírusom. V ostrovnej krajine došlo už k sérii krádeží a útokov na záchranárov a policajtov zapojených do prvej línie boja proti pandémii.

Napríklad v meste Burnley na severozápade Anglicka poslali do väzenia na 12 mesiacov 23-ročného muža za to, že v sobotu 28. marca napľul na dvoch policajtov a predtým im povedal, že má ochorenie COVID-19.

17:54 Viac ako 3,9 miliardy ľudí ich vlády vyzvali alebo im nariadili, aby zostali doma v dôsledku pandémie koronavírusu.

Povinné alebo odporúčané obmedzenie pohybu platí vo viac ako 90 krajinách sveta. Najnovšie sa na tento zoznam pridali Thajsko, kde bude obmedzenie pohybu platiť od piatka, Sierra Leone a Togo.

17:48 Za Správu štátnych hmotných rezerv SR bude na základe štvrtkového rozhodnutia vlády SR zodpovedný minister hospodárstva.

Informoval o tom vo štvrtok počas rokovania vlády minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Kontrola z úrovne ministra by podľa neho mala zabezpečiť transparentné a hospodárne nakladanie so štátnymi prostriedkami.

17:47 Ruský prezident Vladimir Putin nariadil vo štvrtok občanom, aby nechodili do práce až do konca apríla. Cieľom je spomaliť šírenie koronavírusu.

17:34 Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok znova varovala, že novým koronavírusom sa môžu nakaziť aj deti. Ochoreniu COVID-19 spôsobenému týmto vírusom ich už niekoľko podľahlo.

17:01 Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Martin Klus si v tejto chvíli nevie predstaviť, že by na Slovensku nastal takzvaný blackout, teda obmedzenie života s výnimkou nevyhnutných činností pre infraštruktúru štátu. Uviedol to v prestávke počas štvrtkového rokovania vlády.

17:00 Indonézia vo štvrtok prepustila približne 18.000 väzňov, aby zabránila šíreniu nového koronavírusu v tamojších preplnených väzniciach.

16:52 Počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v Británii sa vo štvrtok zvýšil o 569 a dosiahol 2 921. Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 dosiahol 33 718, pričom v stredu ich bolo 29 474.

16:51 Slovensko musí byť medzi prvými krajinami, ktoré dokážu využiť prostriedky vyčlenené Európskou úniou (EÚ) na boj s následkami šírenia ochorenia COVID-19. Povedal to vo štvrtok počas rokovania vlády SR minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Slovensko by malo dostať takmer 2,5 miliardy eur. Podľa šéfa rezortu hospodárstva v súčasnosti prebiehajú rokovania s veľkými firmami o štátnej pomoci na udržanie zamestnanosti v týchto spoločnostiach. Tá bude zrejme z veľkej časti financovaná práve zo zdrojov EÚ.

16:20 Väčšina Britov súhlasí s tým, že opatrenia týkajúce sa obmedzovania pohybu a sociálnych kontaktov proti šíreniu koronavírusu SARS-CoV-2 prijala vláda až „príliš neskoro“. Vyplýva to z výsledkov prieskumu verejnej mienky spoločnosti Ipsos MORI.

16:07 Najmenej 570 ľudí už zomrelo v domovoch s opatrovateľskou starostlivosťou v regióne Grand Est na východe Francúzka odvtedy, ako vypukla pandémia koronavírusu.

Francúzsko je momentálne v počte obetí ochorenia COVID-19, ktoré koronavírus spôsobuje, celkovo štvrtou najviac zasiahnutou krajinou na svete. Aktuálne tam evidujú už vyše 4 000 úmrtí.

16:00 Slovenskí väzni vyrobili za necelý mesiac už 100-tisíc ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) 27. februára.

15:35 Úrad na ochranu osobných údajov začal kontrolu spracovania osobných údajov v Národnom centre zdravotníckych informácii pre ich mapu s prehľadom infikovaných novým koronavírusom.

15:10 Slovensko má už päť vyliečených osôb z nového koronavírusu. Vo štvrtok o tom informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

14:55 Deväť popredných európskych univerzitných nemocníc varuje, že za menej ako dva týždne nebudú mať základné lieky potrebné na jednotkách intenzívnej starostlivosti pre pacientov s ochorením COVID-19 dôjdu. Súčasná pandémia je totiž nad ich sily.

14:52 Národná kriminálna agentúra v súvislosti s medializovanými informáciami o nákupoch Správy štátnych hmotných rezerv SR a kúpe bytov na Konventnej ulici v Bratislave naďalej pokračuje v "ex offo" trestnom konaní.

14:48 Počet Američanov, ktorí v uplynulom týždni požiadali o podporu v nezamestnanosti, prudko vyskočil. Dôvodom je pandémia nového koronavírusu a jej ekonomické následky.

14:44 Japonský premiér Šinzó Abe čelí tvrdej kritike po tom, čo navrhol rozposlať dve textilné rúška do každej japonskej domácnosti. Verejnosť však od neho očakáva oveľa ráznejšie opatrenia, keďže podľa mnohých sa súčasná situácia ohľadom šírenia nového koronavírusu vymyká jeho kabinetu spod kontroly.

14:33 Za celý mesiac marec bolo na úradoch práce nahlásených iba desať oznamov o hromadnom prepúšťaní, celkovo by malo o prácu prísť 1685 ľudí, z toho vyše 900 sa týka spoločnosti Decodom. V parlamente o tom informoval minister práce Milan Krajniak.

14:27 Viac ako 95 percent ľudí, ktorí v Európe zomreli na následky nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, boli osoby staršie ako 60 rokov, oznámila vo štvrtok Svetová zdravotnícka organizácia. Takisto však upozornila, že vek nie je jediný rizikový faktor.

14:22 Ekonomická kríza spôsobená šírením pandémie ochorenia COVID-19 už poznačila aj kondíciu slovenských firiem. Podľa najnovšieho prieskumu Americkej obchodnej komory (AmCham) v SR medzi výkonnými riaditeľmi spoločností nedokáže za súčasných podmienok takmer 40 percent firiem fungovať dlhšie ako tri mesiace. Až 67 percent z oslovených firiem neprežije pri súčasnej situácii dlhšie ako šesť mesiacov, uviedla vo štvrtok AmCham.

14:00 Európska komisia vo štvrtok oznámila, že zvyšuje svoju reakciu na pandémiu nového koronavírusu tým, že navrhuje zriadiť nástroj solidarity - tzv. SURE - vo výške 100 miliárd eur, ktorý pomôže pracovníkom udržať si príjmy a podnikom zostať pri živote. EK navrhla aj presmerovanie všetkých dostupných štrukturálnych fondov na reakciu na nový koronavírus.

13:44 Ďalších 300 prístrojov určených na umelú pľúcnu ventiláciu dodá do slovenských nemocníc do konca júna spoločnosť Chirana Medical Stará Turá. Ako firma uviedla, prístroj vyrábajú v dvoch modeloch a je použiteľný aj v nemocniciach, kde chýba pripojenie na zdroj stlačeného vzduchu.

„V predošlom období sme ich vyrábali asi 400 ročne, no aktuálna epidemiologická situácia priniesla enormný dopyt, ktorý viacnásobne prevyšuje naše výrobné možnosti. Požiadavky máme z rôznych štátov, no prioritne sme sa zaviazali dodávať tieto prístroje pre slovenské zdravotníctvo, pričom v minulom týždni sme už do slovenských nemocníc dodali asi 50 prístrojov,“ uviedol za spoločnosť Chirana Medical Stará Turá Ján Brkal.

12:52 V Európe sa novým koronavírusom SARS-CoV-2 nakazilo už viac ako 500-tisíc ľudí. Dovedna 508 271 infikovaných, ktoré v európskych krajinách zaznamenali do štvrtka 12.00 h SELČ, zároveň predstavuje vyše polovicu spomedzi nakazených na celom svete. Celosvetovo sa podľa týchto údajov koronavírusom nakazilo už 940.815 ľudí, pričom o život prišlo 47.836.

12:18 Na Slovensku pribudlo počas stredy 26 nových prípadov nákazy novým koronavírusom. Celkovo ich na Slovensku je 426. Vo štvrtok to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

12:17 Počet ľudí nakazených novým koronavírusom sa v Rakúsku vo štvrtok zvýšil na 10.923. V krajine evidujú už 158 úmrtí na ochorenie COVID-19, píše portál OE24.

11:45 Dlhšie obdobie bez príjmov zapríčinené opatreniami proti pandémii nového koronavírusu v Maďarsku môže mať katastrofálne následky, pretože finančné rezervy na prežitie má iba desať percent obyvateľstva.

11:30 Začiatok štvrtkovej schôdze Národnej rady (NR) SR sa posunul na 14.00 h. V pléne to oznámil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Dôvodom je to, že o predložených vládnych návrhoch ešte rokujú parlamentné výbory.

10:50 Na pokračovanie repatriácie občanov SR zo zahraničia je potrebné zvýšiť voľné ubytovacie kapacity, kam možno navrátilcov umiestniť do povinnej karantény. Pred štvrtkovým rokovaním vlády to uviedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Martin Klus.

10:23 Predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Cigániková si myslí, že by sa na ochorenie COVID-19 na Slovensku malo testovať aspoň tisíc ľudí denne. Poukázala na to, že v Južnej Kórei, kde žije približne 51 miliónov ľudí, zvládli prekonať krízu spôsobenú novým koronavírusom prostredníctvom toho, že testovali približne 10-tisíc ľudí denne.

10:10 Nemocnica v Handlovej prijala nové opatrenia na zamedzenie šírenia nového koronavírusu. Zaviedla zvýšené hygienické opatrenia pri vstupe do zdravotníckeho zariadenia, ako i prijímanie pacientov do ambulancií na konkrétnu hodinu.

9:25 Počet nových prípadov choroby COVID-19 spôsobenej novým koronavírusom v ČR stúpol na 3604. Ochoreniu doposiaľ podľahlo 40 ľudí a vyliečilo sa 61 ľudí.

9:11 Čínske mesto Šen-čen zakázalo konzumáciu psov a mačiek. Stalo sa tak v rámci rozsiahlejšej kampane proti obchodovaniu s voľne žijúcimi živočíchmi, ktorá súvisí s pandémiou nového koronavírusu.

8:50 Nemecké nemocnice prijali z iných krajín Európskej únie 113 pacientov s ochorením COVID-19.

8:25 Trinásť členských štátov Európskej únie vrátane Nemecka a Francúzska v stredu varovalo, že núdzové opatrenia spojené s koronavírusovou pandémiou by nemali porušovať základné práva. Stalo sa tak po tom, čo maďarský parlament v pondelok schválil sporný zákon, ktorý udeľuje vláde mimoriadne právomoci.

8:10 Vypnutie Slovenska, tzv. blackout, si premiér Igor Matovič predstavuje ako výnimočný stav počas niekoľkých týždňov. Na minimum by sa znížila mobilita ľudí, dodržiavala by sa vojenská disciplína a fungovalo by vojenské zásobovanie. Takýto dočasný stav by podľa neho umožnil čo najrýchlejšie naštartovať ekonomiku, ktorá za súčasnej situácie bude dlhodobo trpieť.

7:44 Nový koronavírus si v Spojených štátoch vyžiadal za posledných 24 hodín až 884 obetí na životoch. Ide o doteraz najväčší denný nárast obetí tohto infekčného ochorenia v USA.

7:31 V prípade ohrozenia života a zdravia z dôvodu pandémie umožňuje ústavný zákon vyhlásiť iba núdzový a nie výnimočný stav. Uviedol to docent ústavného práva Marek Domin z Katedry ústavného práva na Univerzite Komenského v Bratislave.

„Výnimočný stav je možné vyhlásiť v prípade teroristického útoku či rozsiahlych pouličných nepokojov alebo iných podobných útokov na majetok, pokiaľ podstatne ohrozujú alebo narúšajú bezpečnosť a verejný poriadok,“ uviedol M. Domin. Opiera sa pritom o ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.