Britský Najvyšší súd v stredu vyhlásil za protizákonné niektoré časti programu ministerstva vnútra, ktorý má chrániť štatút miliónov Európanov žijúcich v Spojenom kráľovstve.

Ľudskoprávne skupiny podporujúce občanov EÚ a ďalších európskych krajín toto rozhodnutie privítali. Ministerstvo vnútra uviedlo, že plánuje podať odvolanie.

Približne päť miliónov Európanov získalo na základe programu britskej vlády právo na dočasný alebo trvalý pobyt, čo predstavitelia vlády označili za úspech.

Kritici však tvrdia, že program nie je kompatibilný s dohodou o brexite medzi Spojeným kráľovstvom a EU, pretože tri milióny ľudí s právom na dočasný pobyt sa môžu ocitnúť v Británii „nezákonne“, ak po vypršaní dočasného pobytu nepodajú ďalšiu žiadosť.

Sudca Peter Lane uviedol, že v prípade správneho uplatnenia zákonov britskou vládou bude veľa ľudí čeliť vážnej neistote.

Štátny tajomník na ministerstve vnútra Simon Murray vyjadril v mene ministerstva „sklamanie“ z rozhodnutia. Program podľa jeho slov spĺňa požiadavky vyplývajúce z dohody o odchode Británie z EÚ.

Na súd sa obrátila organizácia Independent Monitoring Authority (IMA) - kontrolný orgán založený britskou vládou, ktorý má chrániť práva občanov EÚ po brexite. Organizáciu IMA podporila aj Európska komisia a ďalšie skupiny podporujúce ľudské práva.

Ďalšie dôležité správy

WA 23 archív Berlín - Na archívnej snímke z 2. mája 2019 vlajka Spojeného kráľovstva veje pred britským veľvyslanectvom v Berlíne. Nemecký Spolkový úrad kriminálnej polície zatkol v Postupime britského občana, ktorý je podozrivý zo špionáže pre Rusko. V stredu 11. augusta 2021 o tom informovala agentúra AFP. Podozrivý David S. bol zamestnancom britského veľvyslanectva v Berlíne. FOTO TASR/DPA
 
ARCHIV - 02.05.2019, Berlin: Die britische Flagge, der Union Jack, hängt an der britische Botschaft. D
Neprehliadnite

Brexit poškodil britskú ekonomiku, tvrdí londýnsky think-tank CER