Pobaltské štáty Litva, Lotyšsko a Estónsko nebudú poskytovať azyl ruským občanom, ktorí zo svojej vlasti utekajú po vyhlásení čiastočnej mobilizácie obyvateľstva. V stredu to uviedli ich ministri zahraničných vecí. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

„Odmietnutie splniť si občiansku povinnosť v Rusku nie je dostatočný dôvod na to, aby utečencom zabezpečil udelenie azylu v inej krajine," vyhlásil šéf estónskeho rezortu diplomacie Urmas Reinsalu.

Aj lotyšský minister zahraničných vecí Edgar Rinkévičs v stredu na Twitteri napísal, že rozhodnutie neposkytovať útočisko padlo z obáv o bezpečnosť v jeho krajine. Litovský rezort diplomacie vyhlásil, že každá žiadosť o azyl bude posudzovaná individuálne.

Tieto tri pobaltské štáty spolu s Poľskom začali zamietať vstup Rusov do krajiny už v pondelok o polnoci. Ako dôvod uviedli, že Rusi by „nemali cestovať, keď je ich vlasť vo vojne s Ukrajinou".

Zákaz sa netýka ruských disidentov, vodičov nákladných áut, osôb s trvalým pobytom v EÚ ani tých, ktorí chcú navštíviť svojich rodinných príslušníkov.

Putin v stredu ráno vyhlásil čiastočnú mobilizáciu pred uskutočnením referend v Moskvou ovládaných oblastiach na východe a juhu Ukrajiny o pripojení k Rusku. Minister obrany Sergej Šojgu spresnil, že v Rusku bude mobilizovaných 300-tisíc záložníkov. Šéf Kremľa taktiež avizoval, že Rusko — ktoré je jadrovou veľmocou — je na ochranu svojho územia odhodlané použiť „všetky dostupné prostriedky".

Ďalšie dôležité správy

WA 66 Washington - Fínsky minister zahraničných vecí Pekka Haavisto počas spoločnej tlačovej konferencie s americkým rezortným kolegom Antonym Blinkenom (nie je na snímke) vo Washingtone v piatok 27. mája 2022. FOTO TASR/AP 

Finland's Foreign Minister Pekka Haavisto speaks during a news availability with Secretary of State Antony Blinken, after their meeting at the State Department, Friday, May 27, 2022, in Washington. (AP Photo/Alex Brandon)
Neprehliadnite

Fínsko možno úplne zakáže vstup do krajiny pre ruských turistov