Plynovod Jamal začína obnovovať tok ruského plynu do Nemecka. Vyplýva to z predbežných údajov nemeckého prevádzkovateľa plynovodnej siete Gascade. Obrátený tok spôsobil, že ceny termínových kontraktov na európsky plyn tento týždeň vzrástli oproti záverečnej cene z minulého piatku až o 23 percent.

Ceny plynu pre európsky trh sa znižujú

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v decembri vykazovala po 14:00 SEČ pokles o 2,6 percenta na 74,6 eura za megawatthodinu (MWh). Ukazujú to dáta pre virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku, ktorý je určujúci pre ceny na európskom trhu. Na začiatku októbra cena prekonala 160 eur za MWh, vlani v tomto čase sa však pohybovala okolo 15 eur za MWh.

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom už skôr uviedla, že aj po obrátení toku v plynovode záväzky voči svojim zákazníkom v Európe plní. To potvrdil aj hovorca poľskej štátnej plynárenskej spoločnosti PGNiG, podľa ktorého Poľsko stále dostáva zazmluvnené množstvo.

Kameňom úrazu sú reverzné kontrakty

Niektoré východoeurópske krajiny kvôli nezhodám s Moskvou nenakupujú plyn priamo z Ruska, ale prostredníctvom kontraktov s inými štátmi. Podľa ruskej agentúry Interfax stoja za obrátením toku plynovodu Jamal práve tieto takzvané reverzné kontrakty. Ich označenie je odvodené od toho, že plyn od Ruska nakúpia západoeurópske podniky a tie ho následne posielajú späť na východ do krajín, ktoré z politických dôvodov nechcú nakupovať priamo od Ruska.

KATASTROFICKÉ
SCENÁRE
Analytici predpovedajú,
že za plyn aj elektrinu
si čoskoro budeme
priplácať od 5 do 15
percent.
Neprehliadnite

Plynovod Jamal pracuje v reverznom móde, plyn na západ neprúdi