Ruský prezident Vladimír Putin na zasadnutí vlády povedal, že je znepokojený prudkým rastom ceny zemného plynu.

Na konci dňa povedie vysoká cena k nízkej spotrebe, čo môže ovplyvniť našich producentov, vrátane Gazpromu.
Vladimír Putin (prezident Ruskej federácie)

Vladimír Putin a ďalší vysokí predstavitelia Ruska už viac krát slovne intervenovali voči vysokým cenám zemného plynu. Na trh to však nemalo dlhodobý efekt, pretože slovnými intervenciami sa nedá kúriť.

A Gazprom neposlal nijaký dodatočný zemný plyn, ktorý by upokojil situáciu. Naďalej ho dodával len na uspokojenie dlhodobých kontraktov, spotový trh si nevšímal. Rovnako ako svoje zásobníky v Európe.

Problém by nebol, keby...

Európska energetická politika má svoj podiel na aktuálnych vysokých cenách zemného plynu. Ťažko však akceptovať rétoriku Moskvy, ktorá tvrdí, že Európa si za všetko môže sama. Financial Times cituje analýzu dát z Gas Infrastructure Europe, ktorá tvrdí, že ak by mal Gazprom svoje zásobníky v Európe naplnené ako po minulé roky, nebol by žiadny problém.


pôvodný súbor:veterné elektrárne 015.jpg
Neprehliadnite

Ceny energií v Európe nemôžu závisieť od počasia a nálady Moskvy

Európske zásobníky, ktoré nekontroluje Gazprom, sú naplnené približne tak, ako počas posledných piatich rokov, čo sa považuje za uspokojivý stav. Zásobníky, ktoré ovláda Gazprom sú však takmer prázdne. Problém je, že Gazprom má vplyv na takmer tretinu zásobovacích kapacít v Nemecku, Rakúsku a Holandsku.

V Nemecku napríklad vlastní zásobník Rehden, ktorý predstavuje 20 percent skladovacej kapacity najväčšej ekonomiky Európy. Je naplnený len na 10 percent kapacity. V októbri 2019 bol plný. Zásobník Haidach v Rakúsku je najväčším podzemným zásobníkom v strednej Európe. Pred zimou je plný len na 20 percent.

Možno by tam toho zemného plynu bolo aj viac, keby v čase začatia certifikácie plynovodu Nord Stream 2 nezačal záhadne klesať prietok plynu cez plynovod Yamal.

Gazprom plní zásobníky doma

Informácie z Moskvy počas uplynulých týždňov naznačovali, že Gazprom musí naplniť domáce zásobníky v Rusku, aby bolo dosť plynu na zimnú sezónu. Zásobníky mali byť naplnené do 1. novembra. Následne malo ísť viac plynu do Európy.

Rast spotreby zemného plynu v Rusku
Rusko je najväčší exportér zemného plynu, zároveň je však druhým najväčším spotrebiteľom zemného plynu na svete. Očakáva sa, že spotreba dosiahne v tomto roku nový rekord a bude o 3 percentá vyššia ako minulý rok. Plnenie zásobníkov v Rusku je aktuálna domáca úloha pre Gazprom, keď ju dokončí, dodávky sa presmerujú do Európy. Očakáva sa, že počas prvého novembrového týždňa bude Gazprom s plnením doma hotový.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa