Európska komisia plánuje zosúladiť dobu platnosti certifikátov o očkovaní proti koronavírusu, ako aj uznávanie tretej posilňujúcej dávky vakcíny. V pondelok to uviedla komisárka Európskej únie pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidisová, informovala agentúra Reuters.

Naliehavá téma

„Plne súhlasím s touto naliehavosťou, a preto Európska komisia s maximálnou naliehavosťou pracuje na posilnení koordinácie voľného pohybu vrátane dĺžky platnosti (certifikátov o očkovaní) a úlohy posilňujúcej dávky v očkovacej kampani,“ uviedla Kyriakidisová.

Podľa Kyriakidisovej priebeha už diskusia s členskými krajinami EÚ ohľadom certifikátov o očkovaní proti koronavírusu, pričom EK plánuje prísť s návrhom ešte tento týždeň.

V priebehu roka spustilo terno nový logistický sklad na suché potraviny a začalo projektovať logistický sklad na chladené potraviny.
Neprehliadnite

Potravinová kríza nemôže nastať. EÚ vytvorí plán na predchádzanie nedostatku potravín

„Sme si vedomí toho, že musíme občanom poslať jasnú a súvislú správu,“ uviedla Kyriakidisová.

Situácia sa zhoršuje

Počet narastajúcich prípadov nákazy koronavírusom v mnohých členských krajinách EÚ spôsobil, že tieto krajiny pristúpili k sprísňovaniu pandemických opatrení.

Rakúsko sa pritom v pondelok stalo prvou krajinou západnej Európy, ktorá zaviedla od uvedenia vakcín proti koronavírusu na trh tvrdý lockdown a pristúpila k opätovnému uzatvoreniu neesenciálnych obchodov, reštaurácii, barov a kaviarní, píše Reuters.

JB 45 Brusel - Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli počas tlačovej konferencie po rokovaní za okrúhlym stolom na mimoriadnom rozpočtovom summite EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 20. februára 2020. Lídri členských krajín Európskej únie rokujú na mimoriadnom summite o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 - 2027. FOTO TASR/AP

European Parliament President David Sassoli speaks during a media conference at an EU summit in Brussels, Thursday, Feb. 20, 2020. After almost two years of spa
Neprehliadnite

Európsky parlament žaluje Komisiu pre eurofondy. Aké sú reakcie slovenských europoslancov