„Penta pre svoje nemocnice na Slovensku, ale aj v Česku a Poľsku začala hľadať strategického zahraničného partnera. Má na to viacero dôvodov,“ písal TREND takmer pred dvoma rokmi. Odvtedy sa situácia zmenila. Prišiel covid a udiali sa aj zmeny na čele spoločnosti.

Vo februári Penta ohlásila, že top manažér Eduard Maták prestane byť na konci roku 2021 spolumajiteľom skupiny a zároveň prestáva byť projektovým lídrom zodpovedným za zdravotníctvo. Bude však v spoločnosti pôsobiť ďalej z pozície člena dozornej rady. Na jeho miesto nastúpi dlhoročný kolega Václav Jirků. Práve V. Jirků TRENDu v septembrovom rozhovore oznámil, že partneri Penty už nemajú záujem o strategického investora. Partner skupiny zodpovedný za investície do zdravotníctva sa vyjadril takto:

„Vrátim sa dva roky späť, prečo sme začali o partnerovi vôbec uvažovať. Vtedy sme sa intenzívne bavili, ako našu nemocničnú skupinu ďalej rozvíjať. Podnikanie v zdravotníctve je extrémne kapitálovo náročné a Penta ako investor nemá neobmedzené zdroje. Spravujeme peniaze našich partnerov, nie tretích strán. Z toho dôvodu sme si povedali, že ak chceme skupinu posunúť ďalej, potrebujeme viac peňazí. Zároveň sme si povedali, že sa môže objaviť niekto, kto má v tomto odvetví skúsenosť nie desiatich rokov ako my, ale dvadsiatich či päťdesiatich rokov, a mohol by priniesť svoje know-how. S tým proces hľadania neformálne začal.

Najali sme si renomovanú americkú investičnú banku, ktorá nám pomohla pripraviť predajný proces a ten sme vlani na jeseň oficiálne spustili. Na jar tohto roka sme začali oslovovať vopred vybranú skupinu investorov. Bolo ich asi desať a nakoniec sme dostali päť ponúk. Z toho dve boli veľmi atraktívne, pretože biznis ohodnotili dvojciferným násobkom EBITDA.

Jedným z dôvodov bolo, že sme u záujemcov nevideli know-how, ktoré sme očakávali. Zároveň sme si v diskusiách vyjasnili, že žiadneho spoluinvestora nechceme, pretože by to prinášalo kompromisy. Je to ako s manželstvom. Človek do toho ide so skvelou myšlienkou, no nie vždy to vyjde. Partneri Penty prejavili veľkú chuť nemocničnú skupinu ďalej rozvíjať a investovať do nej, pozrieť sa na možné akvizičné príležitosti a časom eventuálne aj na ďalšie trhy.“

Celé video

Celé video alebo podcast si môžete vypočuť nižšie. Viac si prečítate aj v novom vydaní TRENDu. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa