Čínske úrady prísne cenzurovali diskusiu o ojedinelom štvrtkovom proteste v Pekingu, pri ktorom ľudia na jednom z nadjazdov v čínskej metropole vyvesili veľké transparenty vyzývajúce na zosadenie prezidenta Si Ťin-pchinga, píše The Guardian.

K protestu došlo len niekoľko dní pred najdôležitejšou politickou udalosťou v krajine, ktorou je zjazd čínskej komunistickej strany. Ten sa koná raz za päť rokov. 

Občania, nie otroci

Fotografie a videá z protestu na moste S'-tchung sa vo štvrtok popoludní objavili na viacerých sociálnych sieťach. Okrem transparentov je na záberoch a fotkách vidno aj kúdoly dymu valiace sa z mosta ponad hlavnú dopravnú tepnu v pekinskej štvrti Chaj-tien. „Chceme jedlo, nie testy PCR. Chceme slobodu, nie lockdowny.

Chceme úctu, nie lži. Chceme reformy, nie kultúrnu revolúciu. Chceme voľby, nie lídra. Chceme byť občanmi, nie otrokmi,“ hlásal jeden z transparentov. Druhý zasa vyzýval na bojkot škôl, štrajky a zosadenie Si Ťin-pchinga.

Za veľkým múrom

Fotografie z protestu sa západných sociálnych médiách šírili rýchlosťou blesku, ale z platforiem za veľkým čínskym internetovým múrom boli rovnako rýchlo odstránené. Príspevky obsahujúce slová „Peking“, „nadjazd“ alebo „Chaj-tien“ úrady prísne cenzurovali a zo streamovacích médií pieseň, v ktorej texte sa vyskytuje názov inkriminovaného mosta, okamžite stiahli.

Ďalšie dôležité správy

Vladimir Putin, Si Ťin-pching
Neprehliadnite

Pred októbrovým zjazdom čínskych komunistov sa objavili správy, že Si je v domácom väzení