Predložená novela tzv. volebného zákona nemení pravidlá, pokiaľ ide o prekážky vo výkone volebného práva. Ministerstvo vnútra (MV) SR to uviedlo v reakcii na tvrdenie poslanca za Sme rodina Petra Pčolinského na sociálnej sieti.

Pčolinský napísal, že novela umožní vylúčiť z volieb všetkých, ktorí nie sú zaočkovaní. Rezort hovorí o šírení dezinformácií. TASR o tom informovala riaditeľka tlačového odboru MV SR Barbara Túrosová.

„Preferuje červené výkričníky“

„Mrzí nás, že koaličný poslanec preferuje možnosť štyroch červených výkričníkov miesto toho, aby si najprv sám preveril všetky skutočnosti a informoval sa o obsahu pripravovanej novely zákona tak, aby verejne nešíril dezinformácie s cieľom, ktorý je už viac ako očividný,“ skonštatovala Túrosová.

Ako vysvetlil rezort, zákon o podmienkach výkonu volebného práva ustanovuje prekážku, ktorá má za cieľ ochranu verejného zdravia.

„V súvislosti s pandemickou situáciou však v zákone absentoval administratívny postup vyznačenia tejto prekážky v zozname voličov. Tento postup je predmetom novely tzv. volebného zákona,“ vysvetlili v stanovisku.

Peter Pčolinský a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (obidvaja Sme rodina). FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Klan Pčolinských vyrazil do ofenzívy. Tentoraz ide po ministrovi Mikulcovi

To, ktorí voliči predstavujú hrozbu pre verejné zdravie a všetkých občanov, ustanovuje podľa rezortu osobitný predpis, a to zákon na ochranu verejného zdravia.

„Novela volebného zákona v žiadnom prípade nesprísňuje ani nepoľavuje, teda žiadnym spôsobom nemení pravidlá zaužívané v Slovenskej republike viac ako 30 rokov,“ zdôraznila Túrosová.

Sme rodina pozastavilo novelu

Návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva z dielne ministerstva vnútra, ktorý upravuje aj zákon o volebnej kampani a ďalšie zákony, zatiaľ neprešiel vládou.

Na poslednom júlovom rokovaní kabinet pri danom bode rokovanie prerušil pre politické pripomienky hnutia Sme rodina, ktoré mali súvisieť s navrhovanými zmenami pri moratóriu.

Zasadnutie Ústredného krízového štábu v Bratislave
Neprehliadnite

Možnosť voliť z karantény dvíha opozičnej strane Hlas adrenalín, ale SaS pripúšťa diskusiu