OSN v sobotu vyzvala štáty sveta na urýchlené prijímanie sýrskych utečencov zo zemetrasením postihnutých oblastí v Turecku. Upozornila pritom, že utečenci zo Sýrie znovu čelia traume zo straty domova a vysídlenia.

Situácia utečencov v Turecku

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktoré postihlo Turecko a v menšej mieste aj Sýriu 6. februára, pripravilo o život viac ako 45-tisíc ľudí v Turecku a tisíce ďalších v susednej Sýrii. Zničené boli státisíce budov, pripomenula vo svojej správe agentúra AFP.

Turecko už takmer 12 rokov hostí približne 3,5 milióna utečencov, ktorí ušli pred občianskou vojnou v Sýrii.

„Mnohí utečenci, ktorí utiekli do Turecka, aby tam našli bezpečie a ochranu, teraz opäť čelia traume zo straty a vysídlenia - prišli o svoje domovy a živobytie,“ uviedli v spoločnom vyhlásení Medzinárodná organizácia OSN pre migráciu a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).

Zvýšená nutnosť pomoci

„S cieľom pomôcť ochrániť najviac ohrozených utečencov a zmierniť tlak na miestne komunity, ktoré sú samy tiež postihnuté touto humanitárnou katastrofou, UNHCR vyzýva štáty, aby urýchlili procesy presídľovania a odchodov,“ povedal šéf UNHCR Filippo Grandi.

Dodal, že by to bol „hmatateľný prejav solidarity a zdieľania zodpovednosti“, ktorý v konečnom dôsledku povedie k okamžitým riešeniam: zmení život utečencom, ktorí sa po zemetrasení stali ešte zraniteľnejšími.

OSN vydala túto výzvu v čase, keď do Madridu dorazilo 89 sýrskych utečencov z Turecka.

Šéf Medzinárodnej organizácie pre migráciu António Vitorino sa poďakoval Španielsku za tento krok a vyjadril nádej, že jeho príklad budú nasledovať aj ďalšie štáty.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Svetová banka: Zemetrasenie v Sýrii spôsobilo škody vo výške 4,8 miliardy eur