Maďarsko odmieta požiadavku Európskej únie vpustiť na svoje územie občanov 14-tich nečlenských krajín eurobloku, vyhlásil v piatok vo videu zverejnenom na Facebooku predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. „Druhá vlna (koronavírusovej pandémie) sa ešte nespustila, ale Únia už predložila návrh, aby sme otvorili svoje hranice pre občanov 14 krajín," povedal premiér.

Do Európy majú od stredy 1. júla povolený vstup občania 14 krajín, v ktorých je miera šírenia nákazy porovnateľná so situáciou v EÚ. Ide o občanov Alžírska, Austrálie, Čiernej Hory, Gruzínska, Japonska, Južnej Kórey, Kanady, Maroka, Nového Zélandu, Rwandy, Srbska, Thajska, Tuniska a Uruguaja. Povolenie dostali aj občania tzv. európskych mikroštátov - Andorry, Monaka, San Marína a Vatikánu.

Zdravotný stav ľudí, ktorí po štvrtkovej tragédii v Spojenej škole vo Vrútkach skončili v martinskej nemocnici, nie je kritický. Na tlačovom brífingu v Martine to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí. Na snímke minister zdravotníctva Marek Krajčí počas tlačovej konferencie pred Univerzitnou nemocnicou Martin (UNM) vo štvrtok 11. júna 2020. EASYFOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Na Slovensku pribudlo 13 nových prípadov nákazy koronavírusom

Ako zároveň predseda maďarskej vlády dodal, krízový štáb rozhodol, že pre tých, čo chcú využiť Maďarsko ako tranzitnú krajinu, bude obnovená povinnosť využitia tranzitného koridoru. Podľa jeho slov to bude humanitárny koridor, aký bol v čase vrcholiacej epidemiologickej krízy. Cestujúci prechádzajúci Maďarskom tento koridor nebudú môcť opustiť.

„Hraničné kontroly naďalej prísne zachováme. Požiadavku Únie, aby sme vpustili občanov krajín ležiacich mimo EÚ - s výnimkou Srbska -, zatiaľ nemôžeme splniť, pretože by to bolo v rozpore so záujmom ochrany zdravia občanov našej krajiny," zdôraznil V. Orbán.