V nákupe nových vozidiel až taká veľmoc nie sme. Kúpna sila nepustí. Bohužiaľ. Na Slovensku bolo k 31. marcu 2015 zaregistovaných takmer dva milióny osobných áut (presne 1 965 107). V roku 2014 do evidencie pribudlo necelých 73 000 nových osobných áut a takmer 84 000 vozidiel bolo individuálne dovezených (dodatočne opravené údaje).

Nechajme teraz bokom horekovania ohľadom technického stavu dovezených jazdeniek, ktorým verejnosť kŕmia značkové predajne. Jednak preto, že dobre udržiavané vozidlo môže byť v takmer rovnakom stave ako nové. A po druhé preto, že určité množstvo z nich sú zriedkavé modely a youngtimery, ktoré sa na Slovensku nedajú zohnať. Prípadne ide o autá s vyššou úrovňou výbavy.

Pri cenovej politike niektorých automobiliek, ktoré spoplatňujú ešte aj okrúhle kolesá, to nemusí byť na zahodenie. Je to však ekonomické? Naozaj sa oplatí doviezť auto zo zahraničia, lebo je tam lacnejšie? Skúsme si situáciu namodelovať.

Porovnanie cien

Ako modelový príklad použijem jedno z najpopulárnejších áut na slovenských cestách. Kombi Škoda Octavia 1,9 TDI. S týmto motorom prežila Octavia dve generácie výroby, od roku 1996 do roku 2012. Aby to nebolo jednoduché, ponechala škodovka istý čas vo výrobe prvú generáciu zároveň s druhou, len tú starú nazvala Tour. Čiže od roku 2004 z jedného roka pochádzajú dve Octavie, ktoré sú technicky a dizajnovo úplne inde. A tým pádom aj cenovo.

Vynecháme teraz otázku ekonomiky prevádzky z hľadiska výhodnosti benzín/diesel, prípadne to, či sa nedá zohnať aj vhodnejšia alternatíva ako táto škodovka. Berme to ako čisto modelové auto za účelom porovnania.

Samozrejme, ponuka je veľmi široká a nie je možné nájsť dve uplne rovnaké autá s rovnakou výbavou, rovnakým kilometrovým nájazdom a v rovnakom stave. Snažil som sa však nájsť autá, ktoré majú vydokladovanú minulosť a prípadne za sebou generálku zodpovedajúcu deklarovaným kilometrom.

Cena neprihláseného auta

Či sa už rozhodneš kupovať dovezené a ešte neprihlásené auto v autobazáre alebo u individuálneho dovozcu, ceny za auto prvej generácie sa pohybujú od 2300 eur. Nie je to veľa, ale môže sa jednať sa už o takmer 20 rokov staré vozidlá. Octavia prvej generácie je auto, ktoré sa už zo zahraničia takmer nedováža.

V prípade neprihlásených vozidiel musíš sám vybaviť a najmä zaplatiť všetky poplatky. Vec nie je ani tak zložitá, ako finančne náročná. Pri motore s výkonom do 80 kW to bude znamenať približne 575 eur. Pri vyšších výkonoch poplatky astronomicky rastú.

Čiže celková cena bude pri niekde na úrovni 2875 eur za prvú generáciu. Druhá generácia bez prihlásenia znamená cenu 4500 eur a vyššie, s prihlásením približne 5100 eur a viac. Za tú cenu už ale môžeš dostať solídne a preverené vozidlo.

Aby sme mali seriózne porovnanie, vymyslel som si som Octaviu kombi druhej generácie z roku 2008 s motorom TDI 77 kW, multifunkčným volantom, koženým interiérom, klímou, sadou elektrických asistentov a najazdenými najviac 170 tisíc kilometrami. Samozrejme, so servisnou knižkou. Na Slovensku ako neprihlásená má cenovku 6500 eur. S nákladmi na prihlásenie teda 7075 eur.

Cena prihláseného vozidla na Slovensku

Jazdenú Octaviu “fdízli” a “kombajne” nie je na Slovensku problém zohnať. Za prvú generáciu zaplatíš pri stanovených jednoduchých kritériách od 4000 eur (ale dá sa aj za 3000), za druhú 6500 eur a viac. Skôr však počítaj s 8000 eurami. V rámci stanovených vlastností a výbavy som však bol schopný zohnať aj veľmi pekné auto za 6500 eur.

Prihlásenie vo vlastnej réžii teda auto z modelového príkladu predražuje o cca 500 eur, nepočítajúc náklady na čas strávený papierovačkami.

Oplatí sa dovoz ojazdeného auta z Nemecka?

Túto obrazovku budeš vidieť často, ak chceš auto doviesť sám Zdroj: mobile.de

Dovoz vo vlastnej réžii

Ak sa rozhodneš pre tento spôsob, priprav sa na to, že úvodnú obrazovku mobile.de, prípadne autoscout24.de budeš vidieť často. Samotné hľadanie je totiž pri kúpe auta vždy 90 percent práce. Zvyšok je rutina.

Problém je, že nemecké autobazáre začali s praxou, ktorú sme donedávna považovali za doménu východoeurópskych trhov. Podobne ako chovatelia hydiny, ktorí v záujme zákazníkov nebohú hus či kačicu pripravia na pečenie (rozumej ošklbú), aj nemeckí bazárnici pripravia auto pre východný trh stočením kilometrov, aby sa dovozcovia nemuseli namáhať. U mladších áut je to menej pravdepodobné, aj preto je dôležitá voľba roku výroby.

V rámci stanovených podmienok som našiel v Nemecku vhodné auto za 5500 eur. Prichádzajú však ďalšie poplatky navyše. Treba sa osobne dopraviť do Nemecka a po kúpe doviezť auto na Slovensko. Čiže diaľničné poplatky (v Česku alebo Rakúsku), palivo, prevozné značky a poistka. A potom slovenské registračné poplatky a poplatky spojené s registračnými poplatkami.

Náklady na dovoz ojazdeného auta z Nemecka
(Škoda Octavia II Combi 1,9 TDI 77 kW)
Palivo a ďalšie náklady s dopravou300
Poistka DE39
Prevozné značky DE23
Diaľničná nálepka CZ14
Kontrola originality80
Technická kontrola30
Emisná kontrola30
Evidencia na dopravnom inšpektoráte do 80kW33
Kolky106
Poplatok do recyklačného fondu66
Preklad faktúr a technického preukazu50
Evidenčné čísla66
PZP114
Spolu951
Prameň: cenový prieskum autora

Celková cena za vozidlo sa teda dostane na 6451 eur. Oproti autu kúpenému na Slovensku by si ušetril 49 eur, ak dobre počítam. Neviem, či miera rizika a strata času spojená s takýmto nákupom za to stojí.

Je možné mieru rizika trocha znížiť napríklad zaangažovaním firmy, ktorá sa dovozom zaoberá profesionálne. Aj na Slovensku už existujú firmy, ktoré poskytujú nielen dovezenie auta, ale aj služby. Čiže ti pomôžu vycestovať, skontrolovať a prevziať auto, prípadne dohodnú nejakú tú zľavu. To všetko si však nechajú zaplatiť ešte navyše nad rámec cien, ktoré som uviedol v tabuľke.

Na záver pre zaujímavosť. Nová, tretia generácia Octavie combi s motorom 1,6 TDI, ktorý má rovnaký výkon ako náš hľadaný 1,9 TDI, stojí v základnej výbave 18 570 eur.