Bieloruský politológ Arťom Šrajbman tvrdí, že oficiálnym výsledkom volieb v Bielorusku neverí takmer nikto. „Možno len neveľká skupina prívržencov vlády," uviedol v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy. Reagoval tým na exit polls prezidentských volieb v Bielorusku, z ktorých vyplýva, že ich opäť vyhral Alexandr Lukašenko so 79,7 percentami hlasov. Jeho najväčšia rivalka, Svitlana Cichanovská, dostala vo voľbách podporu od 6,8 percenta voličov.

Podľa Šrajbmana „82 percent je nereálna cifra, maximum je 35 percent za podmienky, že Lukašenkovi voliči šli voliť aktívne, čo však nevieme". Lukašenko, keď vhodil v nedeľu svoj hlasovací lístok do urny, vyhlásil, že nechce stratiť kontrolu nad krajinou a neželá si v nej ani chaos. 

JB 33 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa usmieva po jeho hlasovaní v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku 9. augusta 2020. V Bieloruska sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť. Prvýkrát v moderných dejinách Bieloruska sa voľby uskutočnia bez účasti širokého spektra medzinárodných pozorovateľov, upozornila agentúra TASS. FOTO TASR/AP

Belarusian President Alexander Lukashenko smile
Neprehliadnite

Prezidentské voľby v Bielorusku vyhral Lukašenko, opozícia zažila drtivú prehru

Vyslaním policajných jednotiek do ulíc bieloruských miest po skončení hlasovania dal Lukašenko podľa AFP najavo, že opozícii nedovolí spochybniť svoju moc. V tomto kontexte sa mnohí politológovia obávajú zintenzívnenia represií voči opozícii a Lukašenkovým odporcom.

„Každý, kto si je vedomý Lukašenkovej neúprosnosti a zaujíma sa o Bielorusko, si musí v najbližších dňoch robiť starosti o bieloruský národ," uviedol analytik Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá (IISS) Nigel Gould-Davies, ktorý v minulosti pôsobil aj ako britský veľvyslanec v Minsku. Demonštrácie zvolávané opozíciou boli doteraz vždy potlačené alebo rozohnané. Zdá sa, že zmenu pomerov v Bielorusku neprinesú ani tieto prezidentské voľby, konštatovala AFP.