Úradujúci prezident Alexander Lukašenko vyhral prezidentské voľby v Bielorusku. Z tzv. exit polls citovaných agentúrou TASS vyplýva, že získal 79,7 percenta hlasov. Počet neplatných hlasov sa vyšplhal na 9,2 percenta.

KK35 Minsk - Na snímke ľudia s ochrannými rúškami počas podujatia na podporu bieloruskej prezidentskej kandidátky Svitlany Cichanovskej 30. júla 2020 v Minsku. Kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Svitlana Cichanovská vyzvala úradujúceho prezidenta Alexandra Lukašenka na debatný duel.  Prezidentské voľby v Bielorusku sa budú konať 9. augusta. Okrem Cichanovskej a Lukašenka v nich kandiduje aj predseda Bieloruskej sociálnodemokratickej strany (BSDH) Siarhej Čeračeň, bývalá poslankyňa bie
Neprehliadnite

Bielorusov čakajú historické voľby: Posledného diktátora Európy vyzýva obyčajná gazdiná

Neoficiálna líderka opozície Svetlana Tichanovská získala vo voľbách len 6,8 percent hlasov. V priebehu večera miestna opozícia zverejní svoje vlastné výsledky volieb, založené na viac ako miliónovej databáze odfotených hlasovacích lístkov.

Prezidentské voľby sprevádzali mnohé podozrivé udalosti vrátane mobilizácie ozbrojených síl v Minsku, obmedzeniach k internetovému pripojeniu a vládnych pokusoch o provokáciu násilia.