Odstavenie výroby z dôvodu absencie dodávok energií, ku ktorému musela pristúpiť spoločnosť Nexis Fibers v pondelok 20. apríla, stálo výrobcu priemyselných vláken 800-tisíc eur. Vyplýva to z vyjadrenia výkonného riaditeľa spoločnosti Jána Kučeravého pre TASR po tom, čo do prevádzky vláknarskej firmy začali vo štvrtok ráno opäť prúdiť energie.

„Energie začali do našej prevádzky prúdiť o 6.00 h. Naši technici postupne, podľa plánu výroby, spúšťajú strojné zariadenia, a tie by mali byť do dvoch dní v plnej prevádzke,“ uviedol k aktuálnej situácii v podniku, ktorý pre krízový stav ohlásil v pondelok 27. apríla hromadné prepúšťanie svojich takmer 400 zamestnancov.

Doplnil však, že opätovné spustenie prevádzky automaticky neznamená, „že 400 zamestnancov prestáva byť v ohrození“. Ako Kučeravý vysvetlil, Nexis pre odstavenie výroby utrpel priame škody okolo 800-tisíc eur. „A to nerátame škody z titulu ušlého zisku a škody, ktorým budeme čeliť z dôvodu poškodenia našej reputácie na trhu,“ dodal s tým, že vedenie spoločnosti bude aj napriek tomu robiť všetko pre to, aby prevádzka podniku „bola v maximálne možnej miere zachovaná“.

Spoločnosť Chemes Humenné, ktorá dodávky energií pre Nexis na týždeň prerušila, vo svojom stanovisku pre TASR tvrdí, že k ich opätovnému spusteniu ju „neviedol žiaden nátlak ani vyhrážky trestným oznámením ministra hospodárstva“, ale bol to z ich strany ústretový krok voči zamestnancom Nexis Fibers. Vedenie Chemesu zároveň upozorňuje, že obnovenie dodávok energií a médií spôsobuje spoločnosti straty. Od ministra hospodárstva Richarda Sulíka preto očakáva naplnenie jeho prísľubu pomôcť obom spoločnostiam dohodnúť také pravidlá platieb za odoberané energie, ktoré Chemesu straty spôsobovať nebudú.