Konzílium odborníkov prezentovalo naliehavú výzvu politikom, ale je otázne, či sa navrhované opatrenia pretavia do činov.

Napriek snahe odborníkov, aby vláda sprísnila protipandemické opatrenia, to vyzerá tak, že kľúčové návrhy epidemiológov nemusia politicky prejsť, píše portál sme.sk.

Slovensko je v situácii, keď pribúda až šesťtisíc nových prípadov infikovaných koronavírusom denne. Osem z desiatich príjmov v nemocniciach tvoria nezaočkovaní pacienti, vysvetľuje Sme.

Obmedzenie pohybu nezaočkovaných

Konzílium odborníkov navrhuje obmedzenie pohybu nezaočkovaných v najhorších čiernych okresoch, čo by ale mohlo naraziť na odpor verejnosti a časti politikov.

V praxi by to znamenalo zákaz vychádzania pre tých, ktorí sa nedali zaočkovať. Tak ako v minulosti by existovali aj výnimky zo zákazu - napríklad by títo ľudia mohli chodiť do potravín či k lekárovi, pripomína Sme.

Zrejme by sa zakázalo aj cestovanie z čiernych do iných okresov. Pohyb by mal byť voľný pre očkovaných a pre tých, čo covid prekonali. Tento model znamená, že zaočkovaní by mali určitú mieru slobody.

Konzílium nemôže rozhodnúť

Konzílium je však len poradný orgán ministerstva zdravotníctva, nemôže rozhodnúť. Okrem toho o zákaze vychádzania rozhoduje vláda. Na to, aby mohla zaviesť takéto obmedzenia, by však najskôr musela schváliť núdzový stav. Bez neho pohyb ľudí obmedzovať nemôže, dodáva portál sme.sk.

„Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bol osobne prítomný na časti rokovania konzília odborníkov, s dnes prezentovanými závermi súhlasí,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

V piatok večer sa uskutočnilo mimoriadne zasadnutie Ústredného krízového štábu. Ministerstvo zdravotníctva na ňom navrhlo zavedenie lokálneho núdzového stavu, ktorý by sa mal týkať len regiónov s najvážnejšou epidemickou situáciou.

Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Lengvarský nevylúčil tvrdšie opatrenia proti covidu-19 v okresoch s najhoršou situáciou

Otázne stanoviská politikov

Strany SaS ani Za ľudí nechcú zaviesť núdzový stav, ktorý je nevyhnutný pre zákaz vychádzania. Premiér Eduard Heger hovorí, že zvažuje viaceré riešenia, ale vyjadrí sa k nim až na budúci týždeň, čo len predlžuje zlú situáciu. Jeho hovorkyňa Ľubica Janíková uviedla, že viacerých ministrov požiadal o odborné stanoviská.

Ešte pred dvoma týždňami pritom Heger o núdzovom stave vyhlásil, že nie je riešením. Hegerov stranícky šéf Igor Matovič na otázky k navrhnutým opatreniam neodpovedal vôbec, konštatuje Sme.

Neodpovedal ani líder Sme rodina Boris Kollár. Pred viac ako mesiacom však aj on tvrdil, že núdzový stav už jeho hnutie nepodporí.

Viac zvýhodniť zaočkovaných

„Tretia vlna je vlnou nezaočkovaných,“ vyhlásila v piatok členka konzília odborníkov a primárka kliniky infektológie Univerzitnej nemocnice v Bratislave Alena Koščálová. Konzílium vyzvalo kompetentných, aby prijali opatrenia, ktoré povedú k záchrane ľudských životov.

Odborníci chcú viac zvýhodniť zaočkovaných. Vedia si predstaviť, že by zaočkovaní, ale tiež ľudia, ktorí prekonali covid, mohli chodiť do podnikov aj v čiernych okresoch, čo by bola veľká zmena.

V najhorších okresoch totiž musia byť podľa súčasných pravidiel úplne zatvorené reštaurácie, hotely a penzióny aj fitnescentrá. Takéto zvýhodnenie zaočkovaných by podporili strany Za ľudí a SaS.

Okrem toho konzílium odborníkov navrhlo zaočkovaných zvýhodniť aj tak, že by dostávali zvýhodnenú pandemickú péenku, ak by sa nakazili covidom, informuje Sme.

Strany SaS a Za ľudí by navrhované opatrenia podporili. Tiež aj opatrenie, aby sa zamestnanci preukazovali pri vstupe do práce covid pasmi, a to v okresoch od červenej farby. Zamestnávateľ by mal možnosť skontrolovať, či je ich zamestnanec zaočkovaný, otestovaný, alebo prekonal covid.

Povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľstva, ktoré navrhuje konzílium zvážiť, však bude neuralgickým bodom. Koaličné strany sa už skôr vyjadrili odmietavo.

Bude repete vlaňajšej krízy?

Odborníci môžu navrhnúť, ale politici musia rozhodnúť. Ak by riešenia neprešli, mohla by sa zopakovať situácia z vlaňajška.

Pred Vianocami epidemiológovia aj vtedajší minister Marek Krajčí z OĽaNO presadzovali prísne opatrenia. Napriek ich naliehaniam vláda prísnejšie obmedzenia neschválila, píše Sme.

„Ja som vtedy búchal po stole, aj sme plakali, nepomohlo,“ povedal o situácii Krajčí. Pred Vianocami vláda schválila lockdown, ale obsahoval množstvo výnimiek. Nakoniec sa od začiatku roka prijal veľmi prísny lockdown.

KK44 Atény - Slovenský premiér Eduard Heger počas vyhlásenia na tlačovej konferencii s gréckym premiérom kyriakosom Mitsotakisom v Aténach 30. septembra 2021. FOTO TASR/AP
Slovakia's Prime Minister Eduard Heger makes statements with his Greek counterpart Kyriakos Mitsotakis during a news conference at Maximos Mansion in Athens, Thursday, Sept. 30, 2021 (AP Photo/Thanassis Stavrakis)
Neprehliadnite

Zaočkovaní by mali mať prístup do prevádzok v čiernych okresoch, vyhlásil premiér