Americké spoločnosti, od United Airlines po bankovú sieť Citigroup, vyžadujú od zamestnancov očkovanie, inak tí riskujú stratu zamestnania.

Situácia v Európe vyzerá veľmi odlišne. A to napriek tomu, že kontinent práve teraz zmieta ďalšia vlna pandémie a počty prípadov covidu-19 v mnohých krajinách opäť narastajú, upozornila agentúra Bloomberg.

Európske podniky používajú rôzne opatrenia, aby presvedčili pracovníkov nechať sa zaočkovať proti koronavírusu. Sú však oveľa jemnejšie než tie, ktoré platia za oceánom.

Jemnejšie opatrenia

Stellantis, výrobca automobilov Fiat, Peugeot a Chrysler, trvá na tom, aby sa jeho pracovníci v USA nechali zaočkovať, uviedla hovorkyňa. V Európe majú ich zamestnanci len podpisovať vyhlásenie, že sú bez príznakov alebo že neboli v kontakte s infikovanou osobou posledné dva týždne.

„Je to oveľa jemnejšie opatrenie,“ povedala Deborah Margolisová, senior advokátka v pracovnoprávnej firme Littler v Londýne, na margo európskeho jednania s pracovnou silou.

burza
Neprehliadnite

Omikron už nakazil aj akcie v Ázii, Európa sa z hlbokých prepadov zotavuje

Takmer dve pätiny z 530 európskych spoločností, ktoré sa vyjadrili v prieskume Littler European Employer Survey Report, uviedli, že skúšajú stimuly, ako sú platené dni voľna a žrebovanie o ceny, aby presvedčili zamestnancov nechať si pichnúť vakcínu.

Rozdávajú sa aj domáce testy na covid. Firmy sa tak spoliehajú na to, že zamestnanci sa v prípade pozitívneho výsledku nahlásia a ostanú doma.

Riadia sa Bidenovou smernicou

V USA sa niektoré spoločnosti, ktoré ukladajú povinnosť očkovania aj pod hrozbou výpovede, riadili slovami prezidenta Joea Bidena. V septembri nariadil všetkým jednotlivcom, ktorí zabezpečujú štátne zákazky, ako aj ostatným, ktorí s nimi pracujú v rovnakých kanceláriách, aby sa dali úplne zaočkovať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa