Poradie najúčinnejších vakcín voči koronavírusu sa poriadne premiešalo. Moderna a ruský Sputnik prekonali verziu od spoločností Pfizer a BioNTech, vychádza z rozsiahlej štúdie, ktorú uskutočnili maďarskí výskumníci. Informáciu priniesla agentúra Bloomberg; dáta boli zverejnené na webovej stránke lekárskeho časopisu Clinical Microbiology and Infection.

Vakcína Moderna bola z hľadiska ochrany pred infekciou koronavírusom účinná na 88,7 percenta a 93,6-percentnú účinnosť jej namerali proti úmrtnosti spojenej s covidom. Sputnik získal 85,7 a 95,4-percentné skóre v uvedenom poradí účinností.

Maďarsko v jedinečnej pozícii

Pfizer, ktorý dosiaľ poväčšine viedol rebríčky účinnosti vakcín, sa umiestnil na treťom mieste s 83,3 a 90,6 percenta. Údaje boli zbierané na vzorke viac ako 3,7 milióna zaočkovaných ľudí vo veku 16 a viac rokov v období od januára do júna tohto roka. Výskum skúmal účinnosť piatich vakcín najmenej sedem dní po tom, čo príjemcovia dostali druhú dávku.

KK28 archív Ženeva - Na archívnej snímke z 24. mája 2021 generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus hovorí počas tlačovej konefrencie v Ženeve. Variant koronavírusu omikron sa pravdepodobne medzinárodne rozšíri a predstavuje
Neprehliadnite

Svetová zdravotnícka organizácia označila riziko spojené s variantom omikron za veľmi vysoké

 „Široká škála vakcín dostupných v Maďarsku umožňuje hodnotenie ich účinnosti v reálnom svete a stavia Maďarsko do jedinečnej pozície poskytovania podrobných informácií o viacerých typoch vakcín z tej istej stredoeurópskej krajiny,“ napísali autori v štúdii.

Najčastejšie podávaný bol Pfizer

Pfizer bol celosvetovo dosiaľ podávaný najčastejšie. Aj na samotnej skúmanej vzorke ho dostalo najviac ľudí: 1,5 milióna. Potom nasledoval čínsky Sinopharm (895 465) a ruský Sputnik V (820 560), ďalej AstraZeneca s 304 138 príjemcami a nakoniec Moderna – 222 892 ľudí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa