|

Nové ceny po prijatí eura spotrebiteľom skomplikujú posudzovanie ich výhodnosti. Orientáciu im má uľahčiť duálne oceňovanie, ktoré budú musieť podnikatelia, ale aj štátna správa zaviesť približne pol roka pred príchodom novej meny, teda od polovice roka 2008.
Ľudia tak dostanú niekoľko mesiacov na to, aby si nanečisto vyskúšali hodnoty v eurách. A budú ich môcť porovnávať so zažitými cenami v slovenských korunách.
Dvojité oceňovanie bude povinné aj po celý rok 2009. Akurát sa vymení dôležitosť oboch mien. Pred prijatím eura bude zvýraznená korunová cenovka a pri nej informatívna hodnota v eurách. Po tom, čo z peňaženiek nadobro zmiznú slovenské koruny, to bude naopak.
Navyše, štátne orgány, ktoré koordinujú zavádzanie eura, pravdepodobne predajcom odporučia, aby uvádzali dvojité ceny dobrovoľne ešte ďalší polrok až do konca júna 2010.
Miroslav Marenčík, koordinátor pracovnej skupiny pre zavedenie eura pri ministerstve hospodárstva, zdôrazňuje, že vo všetkých oblastiach, v ktorých občan figuruje ako spotrebiteľ, klient či prijímateľ, by sa mali presadzovať rozhodnutia v jeho prospech.
Reťazce euro poznajú
Najviac viditeľným prejavom zmeny platidla na euro budú jednoznačne ceny tovarov v obchodoch. Najmä nadnárodné obchodné reťazce s eurami v pokladniach pracujú už dnes. Pre ne bude zavadenie novej meny do veľkej miery znamenať vlastne vyradenie slovenskej koruny.
„Tým, že prijímame platby v troch menách, slovenských, českých korunách a eurách, pre nás bude zavedenie eura znamenať vlastne uľahčenie práce,“ tvrdí hovorkyňa Metro Cash&Carry Slovakia Markéta Světlíková. A pri prechode sa spolieha aj na to, že firma využije a aplikuje skúsenosti z pobočiek v krajinách, ktoré na euro už prešli.
Začiatok špeciálnych príprav neavizuje ani bauMax SR, pretože podľa finančného riaditeľa Branislava Brunovského to v podstate ani nebude nutné. Aj bauMax totiž zákazníkom umožňuje platiť v eurách. „Naše pokladne túto transakciu umožňujú,“ potvrdzuje aj technickú pripravenosť. Hoci bauMax v súčasnosti inkasuje v eurách len desatiny percenta tržieb, očakáva rast podielu takýchto platieb.

Doterajšie prípravy slovenskej pobočky podľa B. Brunovského brali do úvahy aj očakávané požiadavky štátnych orgánov. „Náš informačný systém pre tovarové hospodárstvo je takisto pripravený na prechodné obdobie pred zavedením eura, napríklad na cenovky v oboch menách.
Bolo vytvorené koncernové riešenie, ktoré sa už aktívne využíva napríklad v Slovinsku,“ potvrdzuje B. Brunovský cestu, ktorou sa pravdepodobne budú uberať všetky nadnárodné reťazce. Skupina vytvorí spoločný postup, ktorý sa v príslušnom čase implementuje v krajine EÚ prechádzajúcej na euro.
Slovenský obchodný reťazec COOP Jednota sa zatiaľ pripravuje len informačne. „Tak, že budeme akceptovať termíny na uvádzanie cien v eurách,“ hovorí predseda predstavenstva Adrián Ďurček.
Intenzívnejší rozbeh očakáva niekedy vo roku 2007. „Z dnešného pohľadu je všetko jasné. Aká bude realita, uvidíme v rokoch 2008 a 2009,“ pridáva sa riaditeľ spoločnosti Kon-Rad Pavol Konštiak. Ten zároveň vyjadruje obavy z dostatočnej „jasnosti a dochvíľnosti vydaných zásad a pravidiel“.
Nielen obchody
Špeciálny režim uvádzania peňažných hodnôt sa však nebude týkať len obchodníkov. Dvojaké oceňovanie i označovanie bude nutné zachovávať aj pri všetkých ostatných informáciách, v ktorých Slováci čítajú finančné údaje. V korunách i v eurách tak budú uvedené hodnoty aj na výpisoch z bankových účtov, na všetkých faktúrach a účtoch. Firmy budú musieť uvádzať sumy v oboch menách na výplatných páskach. Povinnosť neobíde ani štát.
Kým pri cenách v obchodoch ide najmä o možnosť jednoduchej a efektívnej kontroly zachovania ich výšky, duálne označovanie aj na iných dokumentoch má podľa M. Marenčíka ďalší význam. „Údaje v oboch menách, hoci do 1. januára 2009 len informatívne, by mali pomôcť pripraviť občanov na postupné preorientovanie sa na vnímanie cien v eurách,“ vysvetľuje.
Pri zachovaní zásady, podľa ktorej si súvisiace náklady hradí každý sám, pomôže štát organizáciám najmä prípravou návrhov zjednodušených spoločných formátov, vzorov a usmernení na uvádzanie duálnych údajov.
Podstatné zaokrúhľovanie
So zmenou cien, ktoré budú v eurách nominálne rádovo nižšie než v korunách, vyplýva nutnosť stanovenia prísnych pravidiel zaokrúhľovania. Pri prepočte podľa jednotne stanoveného konverzného kurzu sa bude zaokrúhľovať na najbližší eurocent podľa matematických pravidiel. „Aj pri prepočte cien podľa konverzného kurzu musí platiť zásada – nepoškodiť občana,“ hovorí M. Marenčík.
To sa bude týkať predovšetkým verejnej sféry, kde to môžu úrady zabezpečiť. V súkromnom sektore sa môže štát spoliehať na silnú konkurenciu, ktorá obchodníkom nedovolí prílišné posuny cien smerom nahor.
Pri niektorých produktoch a službách bude nutné venovať určeniu pravidiel osobitnú pozornosť. Napríklad pri predaji pohonných hmôt na čerpacích staniciach alebo niektorých službách – v taxíkoch, reštauráciách či hoteloch. Špeciálny prístup si budú vyžadovať aj niektoré tovary, napríklad knihy. Tieto, no aj mnohé ďalšie platby, ako napríklad u lekárov či notárov, budú špeciálne upravené zákonom, hovorí M. Marenčík.
Osobitné pravidlá bude potrebovať aj katalógový predaj, cestovné predajné automaty, no aj všeobecné doklady z registračných pokladníc. Pre všetky špeciálne oblasti bude platiť povinnosť osobitného informovania. „Znamená to, že budú musieť mať na viditeľnom mieste informáciu pre zákazníka o prevode meny alebo prevodové tabuľky s duálnymi cenami,“ vysvetľuje M. Marenčík.
Ako príklad uvádza cenu benzínu za liter v oboch menách, no aj povinné duálne informácie o výslednej sume na dokladoch z registračných pokladníc. „Predajcovia však budú môcť pri takýchto tovaroch dobrovoľne uvádzať duálne aj jednotlivé položky,“ poznamenáva M. Marenčík.
Regulované ceny
Osobitnou kapitolu sú ceny, ktoré reguluje štát. V rokoch 2008 a 2009 by medzi ne ešte stále mali patriť sieťové odvetvia, poštové a telekomunikačné služby, cestovné v osobnej železničnej a autobusovej doprave do vzdialenosti sto kilometrov. Národná banka Slovenska (NBS) žiada, aby sa v tom najcitlivejšom období minimalizovali ich zmeny. „Týka sa to napríklad zmien v tarifných skupinách. Centrálna banka tvrdí, že by si to obyvatelia mohli spojiť s eurom,“ opisuje logiku prístupu M. Marenčík.
Na nedávnom stretnutí, iniciovanom NBS, došlo podľa neho k zhode, že postačí regulácia dominantného hráča na trhu. Ostatným poskytovateľom nedovolí použitie vyšších cien trh. S touto argumentáciou súhlasil aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví.
Napriek tomu si však štát musí poradiť s niekoľkými špecifikami regulovaných cien. Napríklad v železničnej doprave by zaokrúhľovanie nadol v prospech spotrebiteľa nemalo byť problémom. Neveľká strata by tvorila len zlomok kompenzácií výkony vo verejnom záujme. Inak vyzerá situácia v cenách za energie a poštové služby.
Zaokrúhlenie jednotkových cien energií na eurocenty v prospech spotrebiteľa by totiž vzhľadom na ich nízke halierové hodnoty vytvorilo veľké skreslenia. Predstavitelia regulačného úradu dokonca argumentovali možnou chybou zaokrúhľovania až desať percent. Navrhli preto vyjadrenie jednotkových cien s vyššou presnosťou ako jeden cent. Zaokrúhľovala by sa až celková fakturovaná suma.
Pri poštovnom sa vyskytol obdobný problém, návrh rezortu dopravy hovoril o zaokrúhľovaní v prospech spotrebiteľa len pri základnom poštovnom. Ostatné ceny by sa zaokrúhľovali matematicky.
Na základe prepočtov vplyvov využitia možných riešení by mal byť definitívny postup známy najneskôr koncom roku 2007. Podľa M. Marenčíka by mal obsahovať aj záväzok, že sa regulované ceny pri prechode na euro nezvýšia nad úroveň inflácie. Výnimkou by mohli byť len špeciálne prípady, napríklad neočakávaný vysoký rast cien ropy.
Hlavné je informovanie
Jednou z najdôležitejších oblastí v ochrane spotrebiteľa bude mnohokanálové informovanie verejnosti o zmenách. Aj viceguvernérka NBS 49444>Elena Kohútiková zdôrazňuje dôležitosť toho, aby žiadna sociálna skupina neostala bez informácií. Osobitná pozornosť sa bude venovať citlivým sociálnym skupinám, napríklad starším, zdravotne postihnutým či osamelo žijúcim ľuďom, no aj národnostným menšinám. Rezort hospodárstva pripravuje aj osobitné informovanie pre spotrebiteľskú oblasť.
Okrem školení pre predajcov zapojí do kampane aj spotrebiteľské organizácie, no aj obchodné reťazce. Ako príklad uvádza M. Marenčík informácie pre spotrebiteľov na internetových stránkach obchodných sietí. „Niektoré predbežné dohody už máme,“ naznačuje.
Cez niektoré kanály, ktoré budú slúžiť na informovanie, bude možné vykonávať aj kontrolu. „So stanovením pravidiel súvisí aj kontrola ich dodržiavania vrátane vytvorenia možností pre občanov informovať sa a sťažovať sa na ich porušovanie,“ hovorí M. Marenčík.
Priamo zákon o zavedení eura stanoví tesne pred začiatkom používania duálnych cien dátum spustenia telefónnej linky a e-mailovej adresy, na ktoré budú môcť občania hlásiť svoje podnety. Aj v tejto oblasti chce ministerstvo na dobrovoľnej báze zapojiť do spolupráce spotrebiteľské organizácie.
Oficiálne kontrolné orgány budú na základe monitoringu vývoja cien v spotrebiteľskom koši, no aj externých podnetov, vykonávať dozor nad dodržiavaním duálneho oceňovania a označovania. Najmenej pol roka pred zavedením eura pripravia pre inšpektorov nielen metodiku, ale aj plány kontrol. Ešte predtým budú tvorcovia zákona priamo školiť metodikov.
Pravidlá budú riešiť aj spôsob vybavovania podnetov a sťažností formou pokút, sankcií, mediácie, no aj súdnych sporov.
Foto – Roman Schonwiesner