Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vyjadrila znepokojenie v súvislosti s údajným krutým zaobchádzaním s Ukrajincami v tzv. filtračných centrách, ktoré zakladá na Ukrajine Rusko. 

„Existujú správy, ktoré naznačujú, že ľudia sú v takýchto strediskách vystavení tvrdým výsluchom a ponižujúcim telesným prehliadkam," uviedla OBSE v 115-stranovej správe, do ktorej nahliadla AFP.

V správe sa ďalej uvádza, že ľudia, ktorí kolaborujú s Kyjevom, „často jednoducho zmiznú", pričom niektorí z nich sú údajne prevezení na ruskom ovládané územia, kde sú zadržiavaní alebo dokonca aj zabíjaní.

Porušujú medzinárodné humanitárne právo

Počas konfliktu na Ukrajine sú tiež opakovane dokumentované správy o zabíjaní, znásilňovaní, únosoch a masových deportáciách civilistov, píše sa v správe OBSE.

Táto správa bolo zhotovená na základe misie troch odborníkov vymenovaných organizáciou OBSE, ktorí od 1. apríla do 25. júna pokrývali vojnu na Ukrajine. Išlo o druhú takúto misiu OBSE, prvá sa uskutočnila medzi 24. februárom a 1. aprílom. Už počas prvej misie OBSE pozorovala „jasný model porušovania medzinárodného humanitárneho práva".

Rusko ignoruje princíp ľudskosti

K podobným záverom prišla aj druhá misia, ktorá konštatuje „vážne porušenie medzinárodného humanitárneho práva" v mestách Buča a Irpiň, ktoré účastníci misie navštívili. „Znaky mučenia a zlého zaobchádzania s telami zabitých civilistov tiež ukazujú ignorovanie princípu ľudskosti," uvádza sa v správe OBSE.

Organizáciu OBSE počas druhej misie predovšetkým znepokojilo kruté zaobchádzanie s Ukrajincami vo filtračných strediskách, do ktorých podľa Kyjeva a humanitárnych organizácií odvádzajú tisíce civilistov. Následne si v táboroch zaznamenajú ich osobné údaje, vezmú im odtlačky prstov a prekopírujú si ich doklady totožnosti, uvádza sa v správe z druhej misie.

Ukrajinský veľvyslanec pri OBSE Jevhenij Cymbaľuk uviedol, že na ukrajinskom území, ktoré obsadili ruské sily, sa nachádza približne 20 takýchto centier.

Ďalšie dôležité správy

KK13 Medyka - Ľudia utekajúci pred vojenským konfliktom na Ukrajine nastupujú na autobus na poľsko-ukrajinskom hraničnom priechode Medyka na hraniciach s Poľskom 5. apríla 2022. FOTO TASR/AP
Refugees board a bus after fleeing the war from neighboring Ukraine at the border crossing in Medyka, southeastern Poland, Tuesday, April 5, 2022. (AP Photo/Sergei Grits)
Neprehliadnite

Do Ruska bolo bez súhlasu deportovaných 500-tisíc Ukrajincov