Obchod Európskej únie s Ruskom sa po ruskom útoku na Ukrajinu prudko prepadol. 

Obchod EÚ s Ruskom výrazne negatívne ovplyvnila vojna na Ukrajine. Jednou z príčin bolo aj uvalenie dovozných a vývozných reštrikcií na niektoré produkty zo strany EÚ. Vplyvy týchto opatrení sú viditeľné predovšetkým v posledných mesiacoch.

Sezónne očistené hodnoty vývozu aj dovozu výrazne klesli pod úrovne spred ruskej invázie. Podiel Ruska na celkovom dovoze EÚ od februára 2022 do septembra 2022 padol zo 6,4 percenta na 3,8 percenta. V rovnakom období sa podiel Ruska na celkovom vývoze EÚ znížil z 2,3 percenta na 1,1 percenta.

Deficit EÚ v obchode s Ruskom dosiahol v marci 2022 vrchol na úrovni 19,6 miliardy eur. Potom postupne klesal a v septembri 2022 predstavoval 9,7 miliardy eur.

Ak sa pozrieme na šesť kľúčových produktov, uvidíme výrazný pokles podielu Ruska na celkovom importe EÚ v prípade uhlia, zemného plynu, pohonných hmôt, hnojív a železa a ocele, zatiaľ čo v prípade niklu sa jeho podiel mierne zvýšil. Najvyšší pokles bol zaznamenaný najmä v prípade uhlia (zo 45 percent v roku 2021 na 13 percent v 3. kvartáli 2022), zemného plynu (z 36 percent na 18 percent), hnojív (z 29 percent na 17 percent) a železa a ocele (zo 16 percent na 5 percent).

Ďalšie dôležité správy

PK 41 Samarkand - Na snímke sprava ruský prezident Vladimir Putin a šéf čínskej komunistickej strany a prezident Si Ťin-pching počas summitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu v druhom najväčšom meste Uzbekistanu Samarkande 15. septembra 2022. FOTO TASR/AP

Chinese President Xi Jinping, left, and Russian President Vladimir Putin pose for a photo on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Samarkand, Uzbekistan, Thursday, Sept. 15, 2022. (Alexandr Demyanchuk, Spu
Neprehliadnite

Rusko stráca svoju pozíciu, je čoraz závislejšie od Číny