Súčasné ceny chleba nie sú konečné. K ich opätovnému zvýšeniu môže dôjsť v 4. kvartáli tohto a v 1. kvartáli budúceho roka. Informoval o tom šéf predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov Milan Lapšanský v Ranných novinách TV JOJ.

Problémom sú (nielen) ceny energií

„Všetky vstupy, ktoré ovplyvňujú naše kalkulácie vzrástli oproti minulému roku o stovky percent. Ide o často komunikovanú cenu pšenice, elektrickej energie, plynu či obalových materiálov. Samozrejme, zásadným spôsobom bola zasiahnutá aj logistika, práve z dôvodu vysokých cien pohonných hmôt,“ objasňuje Lapšanský.

Pre porovnanie takisto uviedol, že takto pred rokom nakupovali plyn za 36 eur za megawatthodinu. Aktuálne ho nakupujú za 196 eur. „To je nárast o 540 percent,“ doplnil.

Bude si môcť chlieb dovoliť každý?

Lapšanský vidí riešenie v zaradení výrobcov čerstvých výrobkov medzi regulované odvetvia. Znamenalo by to, že by sa ich netýkala aktuálna burzová cena energií. Ako však uviedol ďalej, veľkú snahu zo strany vlády pomáhať výrobcom a spotrebiteľom nevidia.

„Obávame sa, že v závere roka budú mať určité sociálne skupiny problém kupovať aj to najzákladnejšie – chlieb a pečivo,“ domnieva sa Lapšanský.

Ďalšie dôležité správy

Rayong,,,Thailand,-,April,1,,,2018,:,A
Neprehliadnite

Prudké zdražovanie potravín ešte len príde. Výrobcom končia dlhodobé kontrakty lacných energií